Hazırlık okulu okutmanlarının Web 2.0 araçlarını kullanmaya yönelik algılarının incelenmesi
Examination of preparatory school instructors' perceptions toward the use of Web 2.0 tools
- Tez No: 882650
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Üniversite hazırlık bölümü okutmanların Web 2.0 araçlarının kullanıma yönelik algı düzeyleri ve bu algının çeşitli demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.“Web 2.0, ikinci nesil Web'i ifade eder ve uyumlu, kullanıcı odaklı web uygulamaları ve hizmetleri aracılığıyla sosyal bağlantıyı, medya ve bilgi paylaşımını, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği ve bireyler ile kurumlar arasında iş birliğine teşvik eder.”(Wilson, et al., 2011) Web 2.0 araçları kullanımı yüksek seviyede etkileşim kurabildiğimiz, okuma, yazma ve konuşma gibi dil becerilerini interaktif ortamda desteklemektedir. Öğretmenlerin Web 2.0 araçlarını öğrencilerin derste aktif olmalarını sağlamak ve dil becerilerini artırmak üzere derslerine entegre ettikleri gözlenmiştir. Web 2.0 araçlarına yönelik araştırma sonuçları, cinsiyet, kıdem, deneyim ve yaş gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Dil öğretiminde Web 2.0 araç kullanımına hâkim olan ve kullanan İstanbul İlinde İngilizce Üniversite hazırlık okutmanları çalışma grubu oluşturularak tarama araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları SPSS uygulamaları kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım testleri olumsuz olduğundan parametrik olmayan testler uygulanarak değişkenler arasındaki farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of perception of preparatory school instructors towards the use Web 2.0 tools and whether this perception differs based on various demographic variables were examined.“Web 2.0 refers to the second generation of the Web, wherein interoperable, user-centered web applications and services promote social connectedness, media and information sharing, user-created content, and collaboration among individuals and organizations.”(Wilson, et al., 2011). The utilization of Web 2. tools enables extensive interaction, providing a platform for fostering language abilities like reading, writing, and speaking in a dynamic setting. It has been observed that teachers integrate 2.0 tools their lessons to promote active participation by students and enhance their language skills. The research results regarding the use of Web 2. tools have been analyzed based on variables such as gender, seniority, experience, and to determine if there are any differences. A survey was conducted with English preparatory school instructors in who are knowledgeable about and utilize Web 2.0 tools in language instruction. data was analyzed using SPSS applications by applying non-parametric tests due to the non-normal distribution of data."