İspanyol kaynaklarına göre Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti
According to Spanish sources the First World War and the Ottoman State
- Tez No: 882657
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
1914 ile 1918 yılları arasında gerçekleşen Büyük Savaş olarak da bilinen Birinci Dünya Savaşı yerel bir çatışmayla başlayıp küresel bir çatışmaya dönüşmüştür. 20.yüzyıl tarihinin en önemli olaylarından biriydi ve dünya düzenini ekonomik, sosyal, siyasi anlamda bir değişikliğe götüren büyük etkileri olmuştur. Birinci Dünya Savaşı, dünyayı iki ana ittifaka bölerek Merkezi Güçler (İttifak Devletleri) ve Müttefik Güçler (İtilaf Devletleri) olarak büyük devletlerin taraflarını oluşturmuştur. Osmanlı Devleti, Merkezi Güçler tarafında kalıp Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Almanya ile diğer güçlere karşı savaşmıştır. Büyük çatışma Avrupa'da başlamış olsa da dünyanın diğer bölgelerinde de cephelerin açılmasına sebebiyet vermiştir. Osmanlı Devleti savaşın ilk aylarında savaşa katılmasa da Rus İmparatorluğu'nun Karadeniz limanlarını bombalaması sonucu savaşa girmiş olup birçok cephede mücadele vermek zorunda kalmıştır. İspanya'nın çatışmalar sırasında cephelere askeri gözlemciler gönderme geleneği vardı ve bu durum Birinci Dünya Savaşı'nda da geçerliydi. İspanya Krallığı, 7 Ağustos 1914 tarihli bir Kraliyet Kararnamesi ile Birinci Dünya Savaşı boyunca tarafsız kalma kararı almış ve savaştaki en önemli tarafsız devlet olmuşur.
Özet (Çeviri)
Between 1914 and 1918, the First World War, also known as the Great War, started as a local conflict and turned into a global conflict. It was one of the most important events in 20th century history and had great effects that led to a change in the world order in economic, social and political terms. The First World War divided the world into two main alliances, the Central Powers (the Allied Powers) and the Allied Powers (the Entente Powers). The Ottoman Empire remained on the side of the Central Powers and fought with the Austro-Hungarian Empire and Germany against the other powers. Although the great conflict started in Europe, it also led to the opening of fronts in other parts of the world. Although the Ottoman Empire did not participate in the war in the first months of the war, it entered the war as a result of the Russian Empire's bombing of the Black Sea ports and had to fight on many fronts. Spain had a tradition of sending military observers to the front lines during conflicts, and this was also true in the First World War. With a Royal Decree dated August 7, 1914, the Kingdom of Spain decided to remain neutral throughout the First World War and became the most important neutral state in the war.