Orta mallarının kullanımında işbirliği ve davranışsal belirleyiciler: Deneysel iktisat bağlamında tarımsal sulama örneği
Cooperation in the use of commons and behavioral determinants: The case of irrigation in the context of experimental economics
- Tez No: 882683
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKAN TAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İktisat literatüründe bireylerin kendi çıkarlarını üstün tutarak davrandıkları varsayıldığından, iktisatın çevreye yaklaşımı ekonomik verimlilik, çevresel etkinlik ve iktisadi maliyet ve bireysel faydalar üzerine şekillenmiştir. Sosyal normlar, kurumların insan davranışı üzerindeki etkileri, kamu otoritesinin düzenlemeleri ve çevresel kaynaklardan faydalananların ilişkileri göz önünde tutulmamıştır. Çalışmada orta malı statüsünde olan yeraltı sularının tarımsal üretim faaliyetinde kullanımı ile ilgili bir laboratuvar deneyi tasarlanıp yapılmıştır. Söz konusu laboratuvar deneyinin amacı katılımcıların yapılan müdahaleler neticesinde davranışlarını değiştirip değiştirmeyeceğinin ölçülmesidir. Selçuk Üniversitesi'nde lisans öğrencileri arasından davet yoluyla belirlenen 132 katılımcıyla deney gerçekleştirilmiştir. 3 gruba ayrılan katılımcılar iki farklı müdahaleye maruz bırakılmış ve müdahale sonrası katılımcıların kullandıkları ortalama su miktarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Deney bulguları ile teorik çerçevenin örtüşmekte ve tarımsal üretim ile ilgili belirlenecek politikalarda nasıl bir yol izlenebileceğine yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since it is assumed in the economic literature that individuals act by keeping their own interests above all else, economics' approach to the environment is shaped by economic efficiency, environmental effectiveness, economic costs and individual benefits. Social norms, the effects of institutions on human behaviour, public authority regulations and the relationships of those who benefit from environmental resources are not considered. In the study, a laboratory experiment was designed and conducted regarding the use of groundwater, which has the status of a common good, in agricultural production activities. The purpose of the laboratory experiment in question is to measure whether the participants will change their behaviour because of the interventions. The experiment was conducted with 132 participants selected by invitation from among undergraduate students at Selçuk University. Participants divided into 3 groups were exposed to two different interventions and a significant difference was found in the average amount of water used by the participants after the intervention. The experimental findings overlap with the theoretical framework and guide the path to be followed in the policies to be determined regarding agricultural production.