Yeni Türk sinemasında Deleuze'ün hareket-süre blokları ve oluş kavramı
Deleuze's movement-time blocks and becoming notion in new Turkish cinema
- Tez No: 882708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çağdaş Fransız düşüncesinin önemli figürlerinden biri olan Gilles Deleuze, sinema üzerine yazdığı hareket imge eserinin girişinde yaptığı çalışmanın sinema tarihi değil, imgelerin ve göstergelerin sınıflandırılması olduğunu söyler. Sinema eserinin bu cildinde hareket odaklı sinemaya yer verir ve farklı imge tiplerinden bahseder. Sinema eserinin ikinci cildinde devinim imgenin ötesine geçerek zaman odaklı sinemadan söz eder. Deleuze, Felix Guattari ile birlikte çalışmaya başladıktan sonra en önemli yapıtları olan Anti-Ödipus: Kapitalizm ve Şizofreni ve onun devamı olan Bin Yayla'yı kaleme alırlar. Friedrich Nietzsche, Deleuze'ün kendi oluş kavramını ortaya çıkarmasında önemli bir düşünürdür. Bu çalışmada Deleuze'ün hareket-süre-oluş blokları ile Yeni Türk Sinemasını incelemek amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmanın örneklem grubunu, 2021 yılı ve sonrası çekilen; Kerr (2021) Cici (2022), Kurak Günler (2022), Karanlık Gece (2022), Hayat (2023) ve Kuru Otlar Üstüne (2023) filmleri oluşturmaktadır. Çözümlemelerden elde edilen bulgulara göre: Kerr filminin; bengi zaman, kristal ses, moleküler oluş, algılanamaz oluş. Cici filminin; hafıza, duygu. Kurak Günler filminin; kristal imge, itki imge. Karanlık Gece filminin; hafıza ve rüya imge, şiddet (kan) itkisi. Hayat filminin; bengi zaman, rüya imge, kadın oluş. Kuru Otlar Üstüne filminin; düşünce, beden, duygulanım, kadın oluş, kristal zaman blokları ürettikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Gilles Deleuze, a significant figure in contemporary French thought, states in the introduction to his book on movement-image that his study is not about the history of cinema but rather the classification of images and signs. In this volume on cinema, he focuses on the cinema of movement and discusses different types of images. In the second volume of the cinema book, he moves beyond the movement image to discuss time-image cinema. After collaborating with Felix Guattari, they authored their most important works, Anti-Oedipus: Capitalism and Schizophrenia and its sequel A Thousand Plateaus. Friedrich Nietzsche was an important thinker in Deleuze's development of his concept of becoming. This study aims to examine New Turkish Cinema through Deleuze's blocks of movement-time-becoming. In this context, the sample group of the study consists of films made in 2021 and beyond: Kerr (2021), Cici (2022), Dry Days (2022), Dark Night (2022), Life (2023), and About Dry Grasses (2023). According to the findings obtained from the analyses: Kerr generates blocks of virtual time, crystal sound, molecular becoming, imperceptible becoming. Cici involves memory and emotion. Dry Days features crystal image and impulse image. Dark Night includes memory and dream image, violence (blood) impulse. Life incorporates virtual time, dream image, feminine becoming. About Dry Grasses produces blocks of thought, body, affect, feminine becoming, crystal time.