Construction of national identity through cinematic narrative: Turkish national cinema a Deleuzian analysis
Ulusal kimliğin sinema anlatısı ile inşası: Türk sineması Deleuzien bir analiz
  1. Tez No: 296540
  2. Yazar: BİLGİN YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezin temel amacı ulusal kimliğin inşasıyla sinema anlatısı arasındaki ilişkileri, Türk Sinemasına odaklanarak araştırmaktır. Değişen Türk kimliğinin, Türk sinemasının anlatısal gelişiminde nasıl görünür hale geldiği, Türkiye'de modernleşme ve ulus-inşası sürecine özgü özellilerin altı çizilerek analiz edilecektir.Ulusal kimliğin Türk filmlerinde inşası konusunda daha geniş bir perspektif geliştirmek de amaçlandığı için, Türk sineması çalışmalarında bu konunun araştırılmasına farklı olanakları sunacak yeni bir perspektif olarak, Gilles Deleuze' ün, film çalışmalarında yeni yeni keşfedilmekte olan faklı sinema yaklaşımına başvurulmuştur. Bu doğrultuda, Deleuze' ün iki temel sinema kavramı olan ?hareket-imgesi? ve ?zaman-imgesi? nin Türk filmlerine uygulanmasına örnek olarak Köprü (The Bridge 1975) ve Mayıs Sıkıntısı (Clouds of May 1999) filmlerinin analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to explore the relations between cinematic narration and the construction of national identity, through a specific focus on Turkish National Cinema. How the transformation of Turkish identity is appeared formally with narrative development of Turkish cinema will be analyzed underlying the specific modernization and nation formation process in Turkey.As it is aimed to broaden our understanding of the way national identity is constructed in Turkish films, Gilles Deleuze?s cinema approach, which is challenging and newly discovered in film studies, have been applied to as a way of examining the issue from a different perspective that will ensure creating new possibilities in studying Turkish Cinema. In this way, two Turkish films the Bridge (Köprü 1975) and the Clouds of May (Mayıs Sıkıntısı, 1999) will be analyzed as an exemplary practice of Deleuze?s two main concepts of cinematographic image and narrative, ?the movement-image? and ?the time image?.