Z kuşağı olan ve olmayan annelerin ebeveyn davranışları ile ebeveynlik stresi arasındaki ilişkide içinde bulundukları kuşağın düzenleyici etkisi
The moderating effect of generation Z and non-generation Z mothers on the relationship between parental behaviors and parenting stress
  1. Tez No: 882707
  2. Yazar: MUHAMMET ZOBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada Z kuşağı olan ve olmayan annelerin ebeveynlik davranışları ile ebeveynlik stresi arasındaki ilişki ile bu ilişkide içinde bulundukları kuşağın düzenleyici etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu online olarak Google Formlar aracılığıyla ulaşılan, 3-6 yaş aralığında çocuğu bulunan 698 anne oluşturmaktadır. Veri toplama süreci ''Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği'', ''Anne Baba Stres Ölçeği'' ve ''Kişisel Bilgiler Formu'' kullanılarak yürütülmüştür. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem Grupları İçin Uygulanan t-testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Düzenleyicilik Analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda hem Z hem Y kuşağı annelerinin olumlu ebeveynlik davranışları ile ebeveynlik stresi arasında olumsuz yönde anlamlı ilişkiler, olumsuz ebeveynlik uygulamaları ile ebeveynlik stresi arasında olumlu yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Diğer yandan Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği'nin Çocukla İlgilenme, Olumlu Ebeveynlik, Tutarsız Disiplin, Zayıf Ebeveyn Takibi ve Dayakla Cezalandırma alt boyutlarının herhangi birinde içinde bulunulan kuşağın düzenleyici etkisine rastlanmamıştır. Demografik değişkenler açısından bakıldığında Z kuşağı annelerinin yaşının annelik stresi üzerinde olumlu yordayıcı etkisi bulunmuştur. Annenin eğitim durumunun, internet kullanım süresinin, TV izleme süresinin Y kuşağı annelerinin stresi üzerinde olumsuz yordayıcı etkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between parenting behaviors and parenting stress of Generation Z and non-generation Z mothers and the moderating effect of their generation on this relationship were examined. The study group of the research consisted of 698 mothers with children between the ages of 3-6 who were reached online through Google Forms. The data collection process was carried out using the“Alabama Parental Behavior Scale”,“Parental Stress Scale”and“Personal Information Form”. Independent Sample Groups t-test, Pearson Correlation Coefficient and Regularization Analysis were used to analyze the data. As a result of the analysis, significant negative correlations were found between positive parenting behaviors and parenting stress, and significant positive correlations were found between negative parenting practices and parenting stress in both Generation Z and Generation Y mothers. On the other hand, no moderating effect of the current generation was found in any of the sub-dimensions of the Alabama Parental Behaviors Scale, namely Caring for the Child, Positive Parenting, Inconsistent Discipline, Poor Parental Monitoring and Corporal Punishment. In terms of demographic variables, age of Generation Z mothers had a positive predictive effect on maternal stress. The negative predictive effect of the mother's education level, internet usage time, and TV watching time on the stress of Generation Y mothers was found.