Crossing the frontier: Characteristics and conditions of Afghan irregular migration at the Iranian-Turkish border
Sınırı geçmek: İran-Türkiye sınırında Afgan düzensiz göçünün özellikleri ve koşulları
- Tez No: 882720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Afgan göçmenlerinin İran üzerinden Türkiye'ye olan düzensiz yolculuğunu keşfederken, bu tez vatanlarında siyasi çalkantılar ve ekonomik kısıtlamalar tarafından şekillendirilen anlatılara dalıyor. Siyasi kesintiler nedeniyle zorla yerinden edilme, milyonlarca Afgan'ı sınırlarının ötesinde sığınmaya zorlamıştır. Araştırma, bu düzensiz yolculuğu etkileyen karmaşık faktörleri inceleyerek, Afganların Türkiye'ye varışları sırasında yaşadıkları göç deneyimlerine derinlik kazandırmayı amaçlamaktadır. Afgan göçmenlerinin bu tehlikeli patika boyunca karşılaştığı zorlukları ortaya koyarak, detaylı bir analiz sunulmuştur. Kapsamlı bir metodoloji kullanarak, çalışma Türkiye'deki Afgan mültecilerle yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen birincil verileri ve tezin araştırma sorusuna yanıt bulmada yardımcı olan ikincil veri kaynaklarını birleştirmektedir. Bu teze yön veren temel araştırma soruları şunlardır: ● Afgan göçmenlerin Türkiye'ye yolculuklarında karşılaştıkları zorluklar nelerdir? ● Afgan göçmenleri İran üzerinden Türkiye'ye düzensiz yolculuğa iten temel motivasyonlar ve itici/çekici faktörler nelerdir? ● Afgan düzensiz göçmenlerin İran üzerinden Türkiye'ye ulaşmak için kullandıkları ortak güzergahlar nelerdir ve bu güzergahlarla ilgili temel dinamikler ve riskler nelerdir? Temel bulgular, Afgan göçmenlerin zorlu hava koşulları, fiziksel yorgunluk, insan kaçakçılarının tehditleri ve sürekli gözaltına alınma ve sınır dışı edilme riski dahil olmak üzere çok sayıda zorlukla karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Bu göçmenleri yönlendiren motivasyonlar çok yönlü olup, Afganistan'da devam eden şiddet, siyasi istikrarsızlık ve ekonomik zorluklar gibi itici faktörler ile Türkiye'de algılanan güvenlik, daha iyi ekonomik fırsatlar ve daha istikrarlı bir sosyo-politik ortam gibi çekici faktörlerin bir karışımını kapsamaktadır. Çalışma, bu göçmenlerin kullandığı ortak rotaları haritalandırıyor, tehlikeli araziyi ve sınır güvenlik güçleriyle karşılaşma ve tehlikeli kaçakçılık ağlarına güvenme dahil önemli riskleri vurguluyor. Göçmenlerin köken ve varış ülkelerindeki itme ve çekme faktörlerini vurgulayarak, tez Afgan göçmenlerin Türkiye'ye göç etmelerini yönlendiren motivasyonların nüanslı bir anlayışına katkıda bulunmaktadır. Maalesef, yasal göç kısıtlamaları birçok Afgan'ı kaçak yöntemlere, kaçakçılık ağlarına ve yasadışı sınır geçişlerine başvurmaya zorlamıştır. Bu araştırma sadece akademik tartışmalara derinlik katmakla kalmaz, aynı zamanda daha güvenli ve umut vaat eden bir gelecek arayanların direncinin ve kararlılığının bir tanığı olarak hizmet eder. Özetle, 'Her göç bir hikayedir,' bu tezde Afgan göçmenlerin hikayelerini açığa çıkararak, onların zorlukları, beklentileri ve göç kararlarını etkileyen karmaşık faktörler ağına değerli bir içgörü sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In exploring the irregular journey of Afghan migrants through Iran to Türkiye, this thesis delves into the narratives shaped by political upheavals and economic restrictions in their homeland. Forced displacement due to political disruption has compelled millions of Afghans to seek refuge beyond their borders. The research examines the intricate factors influencing this irregular journey, seeking to deepen our understanding of the migration experiences endured by Afghans as they make their way to Türkiye. A detailed analysis is provided, shedding light on the multifaceted motivations of Afghan migration and the nuanced influences guiding their decision-making process. The focus remains on the challenging journey through Iran, revealing the challenges faced by Afghan migrants along this dangerous path. Utilizing a comprehensive methodology, the study combines primary data from in-depth interviews with Afghan asylum seekers in Türkiye and secondary data sources helping to address the research questions of the thesis. The primary research questions guiding this thesis include: ● What are the difficulties and challenges faced by Afghan migrants during their journey to Türkiye? ● What are the primary motivations and push/pull factors influencing Afghan migrants to embark on the irregular journey to Turkey through Iran? ● What are the common routes taken by Afghan irregular migrants through Iran to reach Turkey, and what are the key dynamics and risks associated with these routes? Key findings reveal that Afghan migrants face numerous challenges, including harsh weather conditions, physical exhaustion, threats from human smugglers, and the constant risk of detention and deportation. The motivations driving these migrants are multifaceted, encompassing a mix of push factors such as ongoing violence, political instability, and economic hardship in Afghanistan, and pull factors like perceived safety, better economic opportunities, and a more stable socio-political environment in Türkiye. The study maps out the common routes taken by these migrants, highlighting the treacherous terrain and significant risks involved, including encounters with border security forces and reliance on dangerous smuggling networks. Emphasizing both the push and pull factors in the origin and destination countries, the thesis contributes to a nuanced comprehension of the motivations driving Afghan immigration to Türkiye. Unfortunately, legal migration constraints have compelled many Afghans to resort to illegal methods, including smuggling networks and illegal border crossings. This research not only adds depth to academic discourse but also serves as a testament to the resilience and determination of those seeking a safer and more promising future. In summary, 'Every migration is a story,' is exemplified in this thesis which unfolds the narratives of Afghan migrants offering valuable insights into their challenges, aspirations, and the complex web of factors influencing their migration decision.