The predictive role of childhood traumas and emotion regulation in explaining dyadic adjustment
Çift uyumunun açıklanmasında çocukluk çağı travmalarının ve duygu düzenlemenin yordayıcı rolü
  1. Tez No: 882719
  2. Yazar: İREM SENA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocukluk çağı travmalarının,yakın ilişkilerde çift uyumu ve bilişsel duygu düzenleme arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yakın ilişkilerde çift uyumunun açıklanmasında rol oynadığı düşünülen çocukluk çağı travmalarının ve duygusal düzenlemenin yordayıcı rolünü araştırmaktır. 286 yetişkin bireye Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ), Yakın İlişkilerde Algılanan Uyum Ölçeği (YİAUÖ), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma değişkenleri ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla Çoklu Regresyon analizi, Bağımsız T-Testi analizi ve Tek Yönlü ANOVA analizi yöntemleri uygulanmıştır. Sonuçlar, çocukluk çağı travmalarının yakın ilişkilerde çift uyumu üzerinde yordayıcı role sahip olduğunu göstermiştir. Katılımcıların cinsiyeti, ilişki süresi, araştırma değişkenleri arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. Ancak çözümü üzerinde yordayıcı bir rolü bulunamamıştır. Bu çalışmanın sınırlılıkları ve bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için bulguların ve önerilerin teorik çıkarımları ve uygulamaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the relationship between childhood traumas, dyadic adjustment in close relationships, and cognitive emotion regulation. The Demographic Information Form, the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), the Perceived Adjustment in Close Relationships Scale (YIARS), and the Cognitive Emotion Regulation Scale were administered to 286 adult individuals. Correlational research method was used to examine the relationship between study variables and demographic variables. Multiple Regression analysis, Independent T-Test analysis and One-Way ANOVA analysis methods were applied to answer the research questions. The results showed that childhood traumas have a predictive role on dyadic adjustment in close relationships. Significant differences were found between the gender, relationship duration, and research variables. The limitations and findings of this study are discussed in light of the relevant literature, and theoretical implications and applications of the findings and recommendations for future research are presented.