Batın cerrahisi olan hastalarda ameliyat öncesi kaygının ameliyat sonrası ağrı üzerine etkisi
The effect of pre-operative anxiety on post-operative pain in patients having abdominal surgery
- Tez No: 882726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma batın cerrahisi uygulanan hastalarda ameliyat öncesi kaygının ameliyat sonrası ağrı üzerine etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini İstanbul'daki bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nin Genel Cerrahi kliniğinde 1 Mayıs 2023 – 31 Kasım 2023 tarihleri arasında batın bölgesinden cerrahi girişim uygulanan 240 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Yetişkin Hastalar İçin Cerrahi Kaygı Ölçeği ve post-op 0. gün Ağrı Değerlendirilmesi Formu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi, tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Shapiro Wilks test ve Box Plot grafikler, Student t-test, Oneway Anova test, Mann Whitney-U test, Pearson korelasyon analizleri ile gerçekleştirildi. Örneklem grubunun çoğunluğunun kadın, ilkokul mezunu, sigara ve alkol kullanmayan, çalışmayan hastalar olduğu bulundu. Hastaların yaklaşık yarısında kronik hastalık ve düzenli ilaç kullanımı olduğu tespit edildi. Hastaların büyük çoğunluğunun kapalı ameliyat yöntemi ve kolesistektomi ameliyatı olduğu görüldü. Çalışma sonucunda ameliyat öncesi anksiyete düzeyinin kadınlarda, düşük eğitim düzeyi olanlarda, ameliyat geçmişi bulunan ve kronik hastalığı olup ilaç kullanımı olan hastalarda daha yüksek olarak saptandı. Hastaların ağrı skorları; cinsiyetlerine, medeni durumlarına, eğitim durumlarına, kronik hastalık varlıklarına, sigara kullanımlarına, alkol kullanımlarına, ameliyat geçmişi olmasına, çalışma durumlarına, ilaç kullanımlarına ve ameliyat şekline göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği belirlendi. Ayrıca ameliyat öncesi kaygı düzeyi ile ameliyat sonrası ağrı arasında anlamlı ilişki saptanamadı. Sonuç olarak; batın cerrahisi olan hastalarda ameliyat öncesi kaygı düzeyinin ameliyat sonrası 0. Gün gelişen ağrı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulundu. Çalışmanın çok merkezli ve daha büyük örneklem grubu ile yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and cross-sectional manner to determine the effect of preoperative anxiety on postoperative pain in patients undergoing abdominal surgery. The sample of the study consisted of 240 patients who underwent surgical intervention in the abdominal area between May 1, 2023 and November 31, 2023 in the General Surgery clinic of a Training and Research Hospital in Istanbul. Patient Information Form, Surgical Anxiety Scale for Adult Patients and post-operative Day 0 Pain Evaluation Form were used to collect data. Evaluation of the data was carried out using descriptive statistical methods, Shapiro Wilks test and Box Plot graphics, Student t-test, Oneway Anova test, Mann Whitney-U test and Pearson correlation analysis. It was found that the majority of the sample group was female, primary school graduate, non-smoker, non-alcoholic and unemployed. Approximately half of the patients were found to have chronic diseases and regular medication use. It was observed that the majority of the patients had closed surgery and cholecystectomy surgery. As a result of the study, preoperative anxiety levels were found to be higher in women, those with low education levels, patients with a history of surgery, and patients with chronic diseases and medication use. Pain scores of patients; It was determined that there was no statistically significant difference according to their gender, marital status, educational status, presence of chronic disease, smoking, alcohol use, history of surgery, employment status, medication use and type of surgery. Additionally, no significant relationship was found between preoperative anxiety level and postoperative pain. In conclusion; It was found that the preoperative anxiety level in patients undergoing abdominal surgery did not have a significant effect on the pain that developed on postoperative Day 0. It was recommended that the study be conducted multicenterly and with a larger sample group.