Primer dismenoreli genç kadınlarda dirençli egzersiz ve germe egzersizlerinin menstrual semptomlar, yaşam kalitesi, fonksiyonel ve emosyonel durum üzerine etkilerinin karşılaştırılması.
Comparison of the effects of resistance exercise and stretching exercises on menstrual symptoms, quality of life, functional and emotional status in young women with primary dyshmenorrhea.
- Tez No: 882734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN YANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, primer dismenoreli genç kadınlarda dirençli egzersiz ve germe egzersizlerinin menstrual semptomlar, yaşam kalitesi, fonksiyonel ve emosyonel durum üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya primer dismenore şikayeti olan 18-25 yaş arasındaki 54 kadın (germe egzersizi grubu:17, dirençli egzersiz grubu:19, kontrol grubu:18) dahil edildi. Kadınlar kura yöntemi ile dirençli egzersiz, germe egzersizi ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Çalışmaya katılan kadınların, sosyodemografik ve menstrual bilgileri alındı. Alt karın, bacak ve bel ağrısı Vizual Analog Skalası (VAS) ile, menstrual semptomları Menstrual Semptomlar Ölçeği (MSÖ) ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile, yaşam kalitesi Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Değerlendirmesi (SF 36 Kısa Form) ile, fonksiyonel ve emosyonel durumu Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği (FEDÖ) ile egzersiz öncesinde ve takip eden iki menstrual döngünün en ağrılı gününde değerlendirildi. Dirençli egzersiz grubuna ve germe egzersizi grubuna, literatür incelenerek seçilen egzersizler, 8 hafta, haftada üç gün gözetim eşliğinde uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Gruplar arası karşılaştırmada, tedavi sonrasında ağrı kesici ilaç kullanımı, VAS puanları, MSÖ toplam puanı ve alt boyut puanları, PUKİ toplam puanı, FEDÖ toplam puanı ve alt boyut puanları hem dirençli hem de germe egzersizi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede azaldı (p0,05). Sonuç olarak 8 haftalık bir uygulama sonrası hem germe hem de dirençli egzersiz eğitimi primer dismenoreli genç kadınlarda ağrı ve menstrual semptomları azaltabilir, yaşam kalitesini ve uyku kalitesini yükseltebilir, ağrı kesici ilaç kullanımını azaltabilir, fonksiyonel ve emosyonel belirtileri azaltabilir. Her iki egzersiz yöntemi de primer dismenore tedavisinde etkili ve güvenli farmakolojik olmayan yöntemlerdir ve aralarında fark yoktur. Kadınlar kendi tercihlerine göre her iki egzersizi de primer dismenore ile baş etmede kullanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of resistance and stretching exercises on menstrual symptoms, quality of life, functional and emotional status in young women with primary dysmenorrhea. The study included 54 women between the ages of 18-25 (stretching exercise group: 17, resistance exercise group: 19, control group: 18) with primary dysmenorrhea. Women were divided into resistance exercise, stretching exercise and control group by lottery method. Sociodemographic and menstrual information of the women participating in the study were obtained. Lower abdomen, leg and low back pain were evaluated with the Visual Analog Scale (VAS), menstrual symptoms were evaluated with the Menstrual Symptoms Questionnaire (MSQ), sleep quality was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), quality of life was evaluated with the Health-Related Quality of Life Assessment (SF 36 Short Form), functional and emotional status was evaluated with the Functional and Emotional Dysmenorrhea Questionnaire (FEDQ) before exercise and on the most painful day of the following two menstrual cycles. The exercises selected by examining the literature were applied to the resistance exercise group and the stretching exercise group for 8 weeks, three days a week, under supervision. The control group did not receive any application. In the comparison between the groups, post-treatment pain medication use, VAS scores, MSQ total score and sub-dimension scores, PSQI total score, FEDQ total score and sub-dimension scores were significantly reduced in both the resistance and stretching exercise groups compared to the control group (p0.05). As a result, after an 8-week practice, both stretching and resistance exercise training can reduce pain and menstrual symptoms, improve quality of life and sleep quality, reduce the use of pain medications, and reduce functional and emotional symptoms in young women with primary dysmenorrhea. Both methods of exercise are effective and safe non-pharmacological methods of treating primary dysmenorrhea, and there is no difference between them. Women can use both exercises to cope with primary dysmenorrhea, depending on their preferences.