Farklı fiziksel aktivite seviyesine sahip bireylerin beslenme durumu, beden algısı ve yeme tutumlarının değerlendirilmesi
The relationship between nutritional status, body perception and eating attitudes of individuals with different physical activity levels
  1. Tez No: 882733
  2. Yazar: ZEYNEP HACIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Egzersiz kültürünün popülerleşmesi ve sektörün gelişmesiyle birlikte, bireylerin hayatındaki etkisi de artmıştır. Egzersiz insan bedenine fizyolojik faydalar sağlamaktadır ancak; özellikle medyada, sporcuların ve modellerin, fiziksel sağlık ve uygunluk açısından iyilik halinin sembolü olarak görülmeleri sporcu olmayan kişilerde çoğu zaman ulaşılması güç fiziksel hedeflerin konulmasına yol açmaktadır. Bu da kilo kaybı veya kas kazanımı için sporcuların ve fiziksel aktif bireylerin patolojik yeme davranışları geliştirmelerine neden olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerin; fiziksel olarak aktiflik durumları ile yeme tutumları, beden algı bozuklukları ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin saptanması ve bu ilişkinin sosyo-demografik parametrelere göre nasıl farklılık gösterdiği araştırılmasıdır. Araştırma örneklemini Zeyneple İlerle beslenme ve diyet kliniğine başvuran kişilerden tesadüfi seçilen, 18-75 yaş arası 106 (%62) kadın ve 65 (%38) erkek katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara sırasıyla; demografik bilgi formu, Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26), Beden Algı Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (IPAQ) ve geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kaydı uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, fiziksel olarak aktiflik durumu ile tartılma sıklığı (p=0,598) ve mevcut kilosunu nasıl değerlendirdiği ile bir ilişkisi bulunamamıştır (p=0,078). Fiziksel aktivitenin artmasının ile beden algı bozukluğunun ilişkili olabileceği sonucuna varılmıştır (p=0,002). Aynı zamanda egzersiz yapma durumuna göre YTT-26 puanı değerleri arasında, fiziksel olarak aktif katılımcıların, sedanterler katılımcılara kıyasla yeme tutumunun bozulduğu saptanmıştır (p=0,020). Sedanter katılımcıların daha yüksek enerji ve karbonhidrat aldıkları sonucu iki cinsiyet grubu için de geçerlidir. Katılımcıların mikro besin alımları incelendiğinde, sedanter erkek bireylerin A vitamini alımlarının günlük önerilen miktarın %48,9 altında kaldığı bulunmuştur Araştırma bulguları literatür göz önünde bulundurularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the popularization of exercise culture and the development of the endustry, its impact on individuals' lives has also increased. Exercise provides physiological benefits to the human body, but; Especially in the media, the fact that athletes and models are seen as symbols of well-being in terms of physical health and fitness creates pressure on athletes and often leads to non-athletes setting physical goals that are difficult to achieve. This may cause physically active individuals to develop pathological eating behaviors for weight loss or muscle gain. The aim of this research is that adult individuals; The aim is to determine the relationship between physical activity status and eating attitudes, body perception disorders and nutritional status and to investigate how this relationship differs according to socio-demographic parameters. The research sample consists of 106 (62%) female and 65 (38%) male participants between the ages of 18-75, randomly selected from people who applied to Zeyneple Ilerle nutrition and diet clinic. To the participants respectively; Demographic information form, Eating Attitude Test-26 (EAT-26), Body Perception Scale, International Physical Activity Form (IPAQ) and a retrospective 24-hour food consumption record were applied. As a result of the research, no relationship was found between physical activity status and the frequency of weighing (p=0.598) and how one evaluates one's current weight (p=0.078). It was concluded that increased physical activity may be associated with body perception disorder (p=0.002). At the same time, among the EAT-26 score values according to exercise status, it was determined that physically active participants had worse eating attitudes compared to sedentary participants (p = 0.020). The result that sedentary participants consumed higher energy and carbohydrates is valid for both gender groups. When the micronutrient intakes of the participants were examined, it was found that the vitamin A intake of sedentary male individuals was 48.9% below the daily recommended amount. The research findings were discussed considering the literature.