Cari denge ve ekonomik büyüme ilişkisi: 1981 ve 2020 yılları arasında Türkiye ve Güney Kore karşılaştırması üzerine bir analiz
The relationship between the current balance and economic growth: An analysis on the comparison of Turkey and South Korea between 1981 and 2020
  1. Tez No: 882750
  2. Yazar: SERAP KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMRAH KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
DahaBüyüme trendi gösteren uluslarda dengeli ve sürdürülebilir bir ekonomik gelişmenin artış göstermesi önem arz eden unsurlardandır. Spesifik bir ekonomik gelişme düzeyine ulaşmış uluslarda, yatırımlar beklenilen düzeyde gerçekleşebilmektedir. Ülkelerin cari olarak dengede kalmaları ve ekonomik büyüme noktasında istikrar göstermeleri söz konusu olan ülke için kritik öneme sahiptir. Çalışmada karşılaştırma yapılmak üzere Türkiye ve Güney Kore seçilmiştir. Ekonomi-politik literatüründe bir kalkınma stratejisi olarak kullanılan“devlet kapitalizmi”kavramı, benzer siyasi ve ekonomik süreçlerden geçmiş olan bu iki ülke çerçevesinde karşılaştırma yapılarak tartışılmıştır. Çalışmada 1981 ve 2020 yılları arasında Türkiye ve Güney Kore için cari denge ve ekonomik büyüme ilişkisi incelenmiştir. Cari işlemler dengesinin Gayrisafi Yurtiçi Hâsılaya (GSYİH) oranı ile kişi başı GSYİH düzeyleri değişken olarak kullanılmıştır. İki değişkenden birisi bağımlı diğeri bağımsız olarak kabul edilerek modeller oluşturulmuş ve bunların birbirleri üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Yıllık bazda ele alınan veriler zaman serisi analizi ile iki ülke için ayrı ayrı incelenmiştir. Augmented Dickey-Fuller (ADF) testi, uzun dönem etkisi için ARDL sınır testi ve kısa dönem etkisi için en küçük kareler yöntemi (EKK) kullanılmıştır. Cari işlemler dengesinin Türkiye ve Güney Kore için kişi başı GSYİH üzerinde kısa ve uzun vadede farklı etkileri olduğu anlaşılmıştır. Kısa dönemli etkiye bakıldığında Türkiye için bu etki negatif ve anlamlı iken Güney Kore için anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Uzun dönemli etkisine bakıldığında ise Türkiye için bu etki negatif iken Güney Kore için bu etki pozitif olmaktadır. Kısa dönemli sapmalar veya şoklar sonrası uzun döneme yakınsama Türkiye için daha hızlı olmaktadır. Kişi başı GSYİH'nin cari işlemler dengesi üzerindeki kısa dönemli etkisi benzer şekilde Türkiye için negatif ve anlamlı iken Güney Kore için anlamlı çıkmamıştır. Kişi başı GSYİH'nin cari işlemler dengesi üzerinde uzun dönemli anlamlı etkisi iki ülke için yine farklı sonuçlar ortaya koymuştur. Türkiye için bu etki negatif iken Güney Kore için bu etki pozitif olmaktadır. Türkiye için şoklar sonrası uzun döneme yakınsama yaklaşık 8 yıl sürmektedir. Fakat Güney Kore için bu yakınsama çok daha uzun zaman almaktadır sonra hazırlanacaktır
Özet (Çeviri)
Daha An increase in balanced and sustainable economic development in countries with growth trends is one of the crucial aspects. The nations that have reached a specific level of economic development can realize the investments at the expected level. It is of critical importance for the country in question that it remains in balance in the current account and shows stability in terms of economic growth. The concept of“state capitalism,”used as a development strategy in the political economy literature, was discussed by comparing the framework of these two countries that have gone through similar political and economic processes. The study examined the relationship between current account balance and economic growth for Turkey and South Korea between 1981 and 2020. The ratio of current account balance to GDP and per capita Gross Domestic Product levels are used as variables. One of the two variables was dependent, and the other was independent. Models were set, and their effects on each other were examined. The data used annually were analysed separately for the two countries by time series analysis. For the tests, the Augmented Dickey-Fuller (ADF) test, the ARDL bound test for long-term effect and the least squares method (OLS) for short-term effect were used. It is understood that the current account balance had different effects on GDP per capita for Turkey and South Korea in the short and long term. Considering the short-term effect, while it was negative and significant for Turkey, it does not significantly affect South Korea. Considering the long-term effect, while this effect was negative for Turkey, it was positive for South Korea. After short-term deviations or shocks, long-term convergence was faster for Turkey. While the short-term effect of GDP per capita on the current account balance was similarly negative and significant for Turkey, it was not significant for South Korea. The long-term significant impact of GDP per capita on the current account balance has revealed different results for the two countries. While this effect was negative for Turkey, it was positive for South Korea. For Turkey, it takes about eight years to converge to the long-term aftershocks. But for South Korea, this convergence took much longer.sonra hazırlanacaktır