Hemodiyaliz kalitesini etkileyen faktörlerin taguchi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting hemodialysis quality using the taguchi method
- Tez No: 882756
- Danışmanlar: UZMAN ÖMER ŞENKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Nefroloji, Family Medicine, Nephrology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak ve 1960'lı yılların sonuna doğru tıbbın hizmetine giren hemodiyaliz sayesinde daha önce ölüme terk edilen hastalar yaşam şansı bulmaktadırlar. Tüm hizmet sektörlerinde olduğu gibi tıbbın birçok alanında da kalitenin arttırılması önemli bir konu halini almıştır ve hemodiyaliz sahasında da kalite kontrol konusu gündeme gelmiştir. Bu çalışma yeni gündeme gelen kalite kontrol metodlarından biri olan Taguchi tekniğini kullanarak hemodiyaliz kalitesine etki ettiği düşünülen major faktörlerden kan hematokrit düzeyi, kullanılan membran tipi, hastanın sosyoekonomik durumu, diyaliz yaşı, interdiyalitik kilo farkı, kullanılan diyalizat türü, seçilen pompa hızı ve heparin türü seçilerek, kalitenin belirlenmesinde üre-kinetik modelleme referans alınarak diyaliz kalitesine olan etkilerini araştırmaya yönelik olarak yapılmış ve adıgeçen faktörlerden hastanın kan hematokrit düzeyinin %56.63, kullanılan membran tipinin %37.21 ve hastanın sosyoekonomik durumunun %5.29 oranıyla diyaliz kalitesini etkilediği görülmüştür. Diyaliz yaşı, interdiyalitik kilo farkı, kullanılan diyalizat türü, pompa hızı ve heparin türünün sonuca olan etkilerinin ihmal edilebilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By using hemodialysis technology, which was introduced to medicine in the late 1960s in parallel with technological advancements, patients who were previously left to die now have a chance to live. As in all service sectors, improving quality has become an important issue in many areas of medicine, including hemodialysis. This study was conducted to investigate the effects of major factors thought to affect hemodialysis quality, such as blood hematocrit level, membrane type used, patient's socioeconomic status, dialysis age, interdialytic weight difference, type of dialysate used, selected pump speed, and type of heparin, on dialysis quality. The Taguchi technique, a new quality control method, was used in this study. The ureo-kinetic modeling was used as a reference for determining quality. It was found that the patient's blood hematocrit level (56.63%), the membrane type used (37.21%), and the patient's socioeconomic status (5.29%) affected dialysis quality. The effects of dialysis age, interdialytic weight difference, type of dialysate used, pump speed, and type of heparin on the result were found to be negligible.