Motion compensated frame rate increase and its extensions to multiview video
Hareket telafili kare hızı arttırımı ve çoklu görüntülü video açılımları
  1. Tez No: 882755
  2. Yazar: OSMAN SERDAR GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tüketici elektroniği alanında panel ekranların üretimine yönelik eğilim hızla artmakta ve birçok avantajı olan bu ekranların yakın gelecekte Katot Işınlı Tüp (KIT) ekranların yerine geçmesi beklenmektedir. Ancak, kristal hücrelerinin uzun tepki süresinden ve panelin tutucu-tip karakteristiğinden kaynaklanan hareket bulanıklılığının, izleyicilerin giderek artan isteklerinin karşılanması açısından verimli bir şekilde giderilmesi gerekmektedir. Önerilen yöntemler arasında, hareket temelli zamansal aradeğerleme yöntemlerinin performanslari diğerlerinin çok önündedir. Buradan hareketle, bu tezde bir hareket telafili kare hızı arttırımı algoritması önerilmiştir. Gürbüz bir kare hızı arttırımı sistemi geliştirmek için Kanade-Lukas takipçisi, faz ilintisi, altıgen arama ve 2-bit dönüşüm gibi bir takım popüler metotların hareket kestirimi ve telafisi performansları nesnel ve öznel kaliteleri yönünden değerlendirilmiştir. Hareket vektörü art-işlemesinin ve piksel altı işlemlerin hareket kestirimi ve telafisine etkisi de incelenmiştir. Ek olarak, kapatmanın bütün hareket temelli uygulamaların doğasında var olan bir problem olması sebebiyle, bu tezde, kapatılan bölgelerin kestirilmesi ve üstesinden gelinmesi üzerine geliştirilen birçok metot test edilmiştir. Sonuç olarak, çoklu-görüntülü video uygulamalarına olan eğilimin artması sebebiyle, hareket telafili kare hızı arttırımı çoklu-görüntülü videolara da uygulanmıştır. Bu tür verilerde, 3-B sahne bilgisinin var olması gerçek üç boyutta hareketin daha güvenilir bir şekilde kestirilmesini ve hasıl olan hareket telafisini mümkün kılmaktadır. Deney sonuçları, üç boyutta hareketin kare hızı arttırımında kullanılmasının, ötelemsel hareket telafisi yöntemleriyle karşılaştırıldığında, aradeğerlenen karelerin nesnel ve öznel kalitesinde artış sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is an increasing trend towards production of panel displays in consumer electronics, and they are expected to replace conventional Cathode Ray Tube (CRT) displays in the near future due to their various advantages. However, the main problem of the panel displays still remains, as motion blur, which is caused by long response type of crystal cells, and hold-type characteristic of the panel, which should be solved efficiently to satisfy the increasing demands of the viewers. Among many proposed solutions, the performance of motion based temporal interpolation algorithms exceeds that of the others. Hence, in this thesis a motion compensated frame rate increase algorithm is proposed. In order to develop this robust frame rate increase system, motion estimation and compensation performances of a number of popular algorithms, namely Kanade-Lucas Tracker, phase correlation, hexagonal search and 2-bit transform methods, are evaluated in terms of their subjective and objective qualities. The effects of motion vector post-processing and sub-pixel operation on motion estimation and compensation are also examined. Additionally, occlusion is an inherent problem of all motion based applications, and thus, some occlusion detection and handling algorithms are also tested within the thesis. Finally, due to the growing demand in multi-view applications, motion-compensated frame rate increase is also applied to multi-view data. For this content type, the availability of 3-D scene information makes the estimation of“true”3-D motion more reliable and hence resulting motion compensation possible. Simulation results reveal that the utilization of 3-D motion for frame rate conversion increases the subjective and objective qualities of interpolated frames when compared to the translational motion compensation methods.