Ağrılı mesane sendromu ve üriner mikrobiyata ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between interstitial cystitis/bladder pain syndrome and urinary microbiota
  1. Tez No: 882768
  2. Yazar: ALPEREN BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYDIN YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Üroloji, Microbiology, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ağrılı mesane sendromu-interstisyel sistit (AMS/İS) sık görülen bir klinik tablo olup, etiyoloji ve patogenez halen net olarak aydınlatılamamıştır. Üriner sistem mikrobiyomunun, AMS/İS de dahil olmak üzere birçok genito-üriner sistem hastalığında rolü olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada AMS/İS olan hastalarda tanı anında idrar mikrobiyota analizinin değerlendirilmesi planlandı. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı'nda AMS/İS tanısını almış, henüz tedavi başlanmamış 21 hasta ve hasta grubu ile benzer özelliklere sahip 21 sağlıklı erişkin dahil edildi. Hasta ve kontrol grubundan idrar örnekleri alınarak, idrar mikrobiyota analizleri değerlendirildi. AMS/İS ve kontrol grubu arasında alfa ve beta çeşitlilik parametreleri arasında fark saptanmadı (p>0.05). Tür düzeyinde, AMS/İS grubunda ve sağlıklı kontrol grubunda en sık Lactobacillus iners saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Interstitial cystitis/Bladder pain syndrome (IC/BPS) is a common clinical picture and the etiology and pathogenesis are still unclear. The urinary tract microbiome is thought to play a role in many genito-urinary diseases, including IC/BPS. In this study, we planned to evaluate urinary microbiota analysis at the time of diagnosis in patients with IC/BPS. The study included 21 patients diagnosed with IC/BPS at the Department of Urology, Faculty of Medicine, Eskisehir Osmangazi University, who had not yet started treatment and 21 healthy adults with similar characteristics to the patient group. Urine samples were collected from the patient and control groups and urine microbiota analysis was evaluated. There was no difference in alpha and beta diversity parameters between IC/BPS and control groups (p>0.05). At the species level, Lactobacillus iners was found most frequently in the IC/BPS group and the healthy control group.