Integration of bicycle into rail transport system: A case study in Ankara
Bisikletin raylı ulaşım sistemlerine entegrasyonu: Ankara örneği
- Tez No: 882797
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çevre sorunları ve küresel ısınmanın günümüzde hızla etkilerini göstermesiyle birlikte sürdürülebilir ulaşım da günümüzde geniş bir uygulama ve araştırma alanı haline gelmiştir. Bisiklet enerji verimli ve çevre dostu bir ulaşım aracı olmasıyla sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bisikletin kent içi ulaşımda yer sahibi olması için çeşitli strateji ve uygulamalar geliştirilmiştir. Raylı sistem ve bisiklet entegrasyonu bisiklet ulaşım çalışmalarında öne çıkan verimli stratejilerden biridir. Bu tez çalışmasında bu stratejiyi benimsemiş olan bir büyük kentte, bisiklet ulaşımı çalışmaları, entegrasyon stratejisinin nasıl benimsendiği ve uygulanma durumu ele alınmıştır. Son yıllarda bisiklet uygulama ve çalışmaları ile dikkat çeken Ankara kenti çalışma alanı olarak seçilmiştir. Araştırma kapsamında bir ön saha çalışması gerçekleştirilmiş ve çalışma sonucu tezin metodolojisi geliştirilmiştir. Metodoloji olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları ile uzman görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Uzmanlar tez araştırmasında ele alınmış çalışmalarla doğrudan ilişkili meslek uzmanları ve temsilcilerden seçilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler kayıt altına alınarak, uzmanların ifadeleri çarpıtılmadan ilgili başlıklar altında derlenmiştir. Plan ve stratejilerin geliştirilme süreçleri, yasal geçerlilikleri, katılımcı yaklaşımları, uygulanma durumları gibi konular hakkında veri ve bilgiler toplanması hedeflenmiştir. Görüşmeler sırasında araştırmacının ulaşım raporlarından elde edemeyeceği yeni durum ve sorunlar keşfedilmiştir. Derlenen görüşler ile birlikte kentte bisiklet ulaşımı çalışmalarının karşılaştığı engeller ve temel eksiklikler ortaya konulmuştur. Ortaya konulan sorunların bisiklet ulaşımı politikaları ve uygulamaları konusunda yön gösterici olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable transportation has expanded into a broad area of study and practical implementation due to the increasingly evident impact of environmental issues and rapid global warming. The bicycle plays a crucial role in sustainable transportation systems due to its energy efficiency and eco-friendly nature. Various tactics and methods have been devised to ensure the integration of bicycles into urban transportation systems. One effective approach highlighted in studies of bicycle transportation is the integration of rail systems and bicycles. This thesis study discusses bicycle transportation projects in a big city, how the integration strategy was adopted, and the implementation status that has adopted this strategy. In recent years, the city of Ankara has garnered interest due to its initiatives and projects related to cycling. Consequently, it was selected as the focus area for this study. A preliminary field investigation was conducted as part of the research, leading to the development of the thesis methodology. Expert interviews were performed using semi-structured interview guides as part of the methodology. Experts were chosen from professionals and representatives closely associated with the subjects explored in the thesis study. The interviews were documented and the experts' remarks were organized under appropriate categories without any alteration. The goal was to gather data and insights regarding plan and strategy development processes, legal compliance, participatory methods, and implementation progress. New issues and challenges emerged during the interviews that were not covered in existing transportation reports. The combined input highlighted the barriers and fundamental shortcomings encountered in bicycle transport initiatives within the city. It is anticipated that addressing these raised issues will offer direction for improving bicycle transport policies and procedures.