Hayvansal gıdalardan izole edilen Escherichia coli veKlebsiella Spp. bakterilerinin genişletilmiş spektrumluβeta-laktamaz üretimi ve çoklu antibiyotik dirençliliğininbelirlenmesi
Determination of extended spectrum beta-lactamaseproduction and multiple antibiotics resistance of Escherichiacoli and Klebsiella Spp. bacteria isolated from animal foods
  1. Tez No: 882800
  2. Yazar: ADEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÇITAK, DOÇ. DR. EBRU BEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Antibiyotiklerin, veterinerlikte büyüme faktörü olarak, profilakside ve tedavide sıklıkla kullanılması, dirençli bakterilerin hayvansal gıdalar aracılığıyla insanlara geçişini artırmaktadır. Bu durum toplum sağlığı açısından sorunlara neden olmaktadır. Çalışmamızda Temmuz 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında Ankara'da satışa sunulan 26 adet peynir, 24 adet çiğ süt, 8 tavuk ve 13 et örneğinden izole edilen Enterobacterales izolatlarının tür düzeyinde tanımlamaları MALDI-TOF-MS ile gerçekleştirilmiştir. En yaygın tür 44 (%29,9) E. coli ardından 33 (%22,5) Klebsiella pneumoniae, 23 (%15,6) Citrobacter spp, 15 (%10,2) Enterobacter cloacae, 6 (%4,1) Raoultella ornithinolytica, 4 (%2,7) Enterobacter ludwigii, 3 (%2) Klebsiella oxytoca, 2 (%1,3) Enterobacter hormaechei, Enterobacter kobei, Buttiauxella agrestis ve Leclercia adecarboxylata, 1 (%0,7) Serratia liquefaciens ve Acinetobacter baumannii olmak üzere 147 Enterobacterales izolatı tespit edilmiştir. Enterobacterales üyelerinin antibiyotik dirençlilik durumu Kirby- Bauer Disk Difüzyon yöntemiyle, Genişletilmiş Spektrumlu Beta-Laktamaz (GSBL) varlığı çift disk sinerji testi ve CHROMagar ESBL'de koloni rengi ile araştırılmıştır. Antibiyotik direnci EUCAST ve CLSI'ye göre değerlendirilmiştir. Çift disk sinerji testinde toplam 147 Enterobacterales izolatının 81'i (%55,1) GSBL pozitif, 66'sı (%44,9) GSBL negatif bulunmuştur. Kromojenik agar GSBL testinde ise 147 Enterobacterales izolatının 67'si (%45,6) GSBL pozitif, 80'i (%54,4) GSBL negatif bulunmuştur. 44 E. coli suşunun 25'i (%56) 36 Klebsiella spp. suşlarının 24'ü (%66) olmak üzere en çok GSBL pozitif bulunan suşlar olmuştur. Enterobacterales izolatları en fazla %53,7 ampisilin ve %32,7 amoksisilin klavulanik asite dirençli bulunmuştur. İzolatların tamamı (%100) amikasin ve imipeneme duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The frequent use of antibiotics in veterinary medicine as growth factors, in prophylaxis and treatment increases the transmission of resistant bacteria to humans through animal foods. This situation causes problems in terms of public health. In our study, the species level identification of Enterobacterales isolates isolated from 26 cheese, 24 raw milk, 8 chicken and 13 meat samples sold in Ankara between July 2022 and January 2023 was carried out by MALDI-TOF-MS. The most common species was 44 (29.9%) E. coli followed by 33 (22.5%) Klebsiella pneumoniae, 23 (15.6%) Citrobacter spp, 15 (10.2%) Enterobacter cloacae, 6 (4.1%) Raoultella ornithinolytica, 4 (2.7%) Enterobacter ludwigii, 3 (2%) Klebsiella oxytoca, 2 (1%) Klebsiella oxytoca, 2 (1%) E. coli, 3) Enterobacter hormaechei, Enterobacter kobei, Buttiauxella agrestis and Leclercia adecarboxylata, 1 (0.7%) Serratia liquefaciens and Acinetobacter baumannii, 147 Enterobacterales isolates were detected. Antibiotic resistance status of Enterobacterales members was investigated by Kirby-Bauer Disk Diffusion Method, presence of Extended Spectrum Beta-Lactamase (ESBL) was investigated by double disc synergy test and colony colour in CHROMagar ESBL. Antibiotic resistance was evaluated according to EUCAST and CLSI. In double disc synergy test, 81 (55.1%) of 147 Enterobacterales isolates were ESBL positive and 66 (44.9%) were ESBL negative. In chromogenic agar ESBL test, 67 (45.6%) of 147 Enterobacterales isolates were ESBL positive and 80 (54.4%) were ESBL negative. 25 of 44 E. coli isolates (56%) and 24 of 36 Klebsiella spp. isolates (66%) were the most ESBL positive strains. Enterobacterales isolates were mostly resistant to ampicillin 53.7% and amoxicillin clavulanic acid 32.7%. All isolates (100%) were susceptible to amikacin and imipenem.