Peyzaj tasarım projelerinin görsel algılanmasında artırılmış gerçeklik teknolojisinin etkinliği üzerine bir inceleme
A study on the effectiveness of augmented reality technology in the visual detection of landscape design projects
- Tez No: 882801
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DOYGUN, PROF. DR. METİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin amacı, Peyzaj Mimarlığı alanında artırılmış gerçeklik (AG) teknolojisi kullanımının değerlendirilmesine yönelik deneysel bir çalışma gerçekleştirmektir. Araştırmanın yöntemi, peyzaj tasarım projelerinin üç boyutlu görülebilmesinde AG teknolojisi etkinliğinin incelenmesi üzerine kurgulanmıştır. Araştırmanın başlıca materyalleri, katılımcıların deneyimlemesi için tez kapsamında hazırlanan kış bahçesi peyzaj tasarımı, üç boyutlu görseller ve AG uygulaması oluşturmada ve deneyimlemede kullanılan yazılım - donanımlar ile görüş formlarıdır. Peyzaj tasarımına ait görsellerin değerlendirilmesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 1. ve 4. sınıf öğrencileri deneyimlerinin karşılaştırılması yoluyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların peyzaj tasarımlarını sayısal ortamda deneyimleyerek doldurdukları görüş formlarından elde edilen veriler incelendiğinde, üç boyutlu render görsel ortamına kıyasla AG deneyimine daha yüksek puan verildiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, AG teknolojisinin peyzaj tasarım projelerinin algılanmasında bilgi birikimi yüksek katılımcı grubu tarafından daha etkili bir araç olarak değerlendirildiği, AG teknolojisinin kullanıcı etkileşimini ve deneyimini güçlendirerek, tasarım projelerinin daha anlaşılır bir şekilde sunulmasını sağladığı yargısına ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle, Peyzaj Mimarlığı meslek disiplini çalışma alanlarında AG teknolojisinin entegrasyonunun sağlanmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to conduct an experimental study evaluating the use of augmented reality (AR) technology in the field of Landscape Architecture. The research methodology is designed to examine the effectiveness of AR technology in the three-dimensional visualization of landscape design projects. The primary materials of the study include a winter garden landscape design prepared within the scope of the thesis for participants to experience, 3D visuals, and the software and hardware used to create and experience the AR application, as well as interview forms. The evaluation of the visuals related to landscape design was conducted by comparing the experiences of 1st and 4th-year students from the Department of Landscape Architecture at İzmir Democracy University. Analysis of the data obtained from the interview forms, which participants filled out after experiencing the landscape designs in a digital environment, revealed that the AR experience received higher ratings compared to the 3D rendered visual environment. In conclusion, it was determined that AR technology is perceived as a more effective tool by a group of participants with high knowledge levels in the perception of landscape design projects. AR technology was found to enhance user interaction and experience, leading to a more comprehensible presentation of design projects. Based on these findings, recommendations for integrating AR technology into the working areas of the Landscape Architecture profession have been presented.