Depresif bozukluk hastalarında antidepresan tedavisinin serum nörofilament hafif zincir düzeylerine etkisinin ve anhedoni ve suisidalite ile serum nörofilament hafif zincir düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the effect of antidepressant treatment on serum neurofilament light chain levels in patients with depressive disorder and the relationship between anhedonia and suicidality and serum neurofilament light chain levels
- Tez No: 882821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRAH KARADERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Depresif Bozuklukta nöroaksonal hasar , nöroinflamasyon ve nöroplastisitenin incelendiği bir çok çalışmada, hastalığın etiyopatogenezinde nöron hasarının varlığını düşündüren bulgular dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, ilaç kullanmayan Major Depresif Bozukluk tanılı hastaların serum NfL düzeylerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması; serum NfL düzeyleri ile anhedoni ve suisidalite ilişkisi ve antidepresan tedavisinin serum NfL düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. NfL düzeyiyle MDB şiddetinin, klinik belirtilerinin ve tedavi yanıtının ilişkisini incelemek istediğimiz çalışmamızda, elde ettiğimiz bulgularla MDB'nin nöropatolojik etiyolojisinin daha iyi anlaşılması, tedavi yanıtının biomarker düzeyinde değerlendirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi Mart 2024 - Nisan 2024 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran Major Depresif Bozukluk tanısı alan hastalardan ve araştırmacının sosyal çevresindeki sağlıklı kontrollerden seçilmiştir. Veri toplama araçları olarak DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Snaith Hamilton Hoşnutluk Değerlendirme Ölçeği (SHAPS-C) ve İntihar Davranışı Ölçeği (İDÖ) ve hastalardan alınan venöz kan örneklerinde değerlendirilen Nörofilament Hafif Zincir Düzeyleri (NfL) kullanılmıştır. Depresyon grubu için 34 katılımcı ve sağlıklı kontrol grubu için 70 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. İlk değerlendirmesi yapılan gruplardan hasta grubuna antidepresan tedavisi başlanmıştır ve dört hafta sonra her iki grubun katılımcılarına yeniden değerlendirme yapılıp venöz kan örnekleri tekrar alınmıştır. Başlangıçta çalışmaya dahil olan depresyon grubundaki 34 katılımcının 2 tanesi tedavi uyumsuzluğu sebebiyle çalışmayı tamamlayamamıştır. Sağlıklı kontrol grubundaki 70 14 katılımcının 21 tanesi tekrar değerlendirmeyi kabul etmemiş ve çalışmayı tamamlamamıştır. NfL düzeyleri: sağlıklı grup (SG) ve depresyon grubu (DG) arasında tedavi öncesi NfL düzeyleri sırasıyla 61,97 (37,84 - 212,49) ve 35,06 (28,15 - 46,09) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In many studies examining neuroaxonal damage, neuroinflammation and neuroplasticity in Depressive Disorder, findings suggesting the presence of neuron damage in the etiopathogenesis of the disease attract attention. This study aimed to compare serum Neurofilament Light Chain (NfL) levels between drug- free Major Depressive Disorder (MDD) patients and healthy controls, investigate associations between NfL levels and symptoms such as anhedonia and suicidality, and assess the impact of antidepressant treatment on NfL levels. Additionally, the study sought to explore the relationship between NfL levels and MDD severity, clinical symptoms, and treatment response, aiming to enhance understanding of MDD's neuropathological basis and contribute insights into treatment response through biomarker analysis. Participants included 34 MDD patients from Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital's Psychiatry Department outpatient clinic and 70 healthy controls recruited from the researcher's social network. Data collection utilized Structured Clinical Interview for DSM-5, Hamilton Depression Scale (HAM-D), Snaith Hamilton Pleasure Scale (SHAPS- C), Suicidal Behavior Scale (SBS), and serum NfL levels measured from venous blood samples. Following initial evaluations, antidepressant treatment was initiated in the patient group. Four weeks later, both groups were reassessed, and blood samples were collected again. Out of the initial 34 MDD participants, 2 discontinued due to treatment non-compliance, while 21 out of 70 healthy controls declined reassessment and discontinued participation.