Nefrotik sendrom hastalarının geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of primary nephrotic syndrome patients
  1. Tez No: 882822
  2. Yazar: YUNUS EMRE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimizde primer nefrotik sendrom tanısı ile takip edilen hastaların sosyodemografik özelliklerini, tanı anı klinik, laboratuvar bulguları ile relaps ve steroid cevabını etkileyen durumlarını, uygulanan tedavi yöntemlerinin etkilerini ve konjenital/infantil nefrotik sendrom ile çocukluk çağı nefrotik sendrom olguları arasındaki farkları değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: 2011-2023 yıllarını kapsayan 12 yıllık sürede Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı'nda izlenen 0-18 yaş arası primer idiyopatik nefrotik sendrom tanısı alan 152 hastanın dosyası geriye dönük olarak incelendi. 6 aydan daha uzun izlem gerçekleştirilen 130 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Hastalarımızın 12'si (%10,1) konjenital veya infantil nefrotik sendrom, 118 (%89.9) ise çocukluk çağı nefrotik sendromu idi. 53'ü kız (%40,8), 77'si (%59) erkekti. Başvuru esnasında %27,6 vakada yüksek kan basıncı mevcuttu. Çocukluk çağı nefrotik sendrom olgularında tanı yaşı 67,81±43,17 ay olarak saptanmıştır. Tanı anı boy SDS değerlerinde ise konjenital olan grupta -1,79±1,63 iken çocuk çağı vakalarında -0,06±1,04. Her iki grup arasındaki fark anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the sociodemographic characteristics of patients followed up in our clinic with a diagnosis of primary nephrotic syndrome, as well as their clinical and laboratory findings at diagnosis, the factors affecting relapse and steroid response, the effectiveness of the treatment methods applied, and the differences between congenital/infantile nephrotic syndrome and childhood nephrotic syndrome cases. Materials and Methods: The medical records of 152 patients aged 0-18 years, who were diagnosed with primary idiopathic nephrotic syndrome and followed up at the Department of Pediatric Nephrology, Erciyes University Faculty of Medicine, were retrospectively reviewed over a 12-year period between 2011-2023. A total of 130 patients, who were followed up for more than 6 months, were included in the study. Results: Twelve patients (10.1%) had congenital or infantile nephrotic syndrome, while 118 (89.9%) had childhood nephrotic syndrome. 53 (40.8%) were female, and 77 (59%) were male. At admission, 27.6% of cases had elevated blood pressure. The mean age at diagnosis for childhood nephrotic syndrome cases was 67.81±43.17 months.