The performance of different parametrization on RegCM
RegCM'de farklı parametrizasyonların performansı
- Tez No: 882824
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, DR. MUSTAFA TUFAN TURP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İstatistik, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki iki farklı topoğrafyaya odaklanarak, RegCM 4.7.0 bölgesel iklim modeli kullanılarak iklim tahminlerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini araştırmaktadır. Ana hedef, modelin iklim senaryolarını simüle etme yeteneğini artıran fiziksel parametreleri belirlemek ve farklı çözünürlüklerin hesaplama verimliliği üzerindeki etkilerini, doğruluktan ödün vermeden değerlendirmektir. Bu çalışma, dinamik küçültme için yağış ve sıcaklık verilerini kullanarak, 25 km, 10 km ve 5 km çözünürlüklerinde yüksek ve düşük topoğrafik alanları analiz etmektedir. Uygun parametreler, örneğin Gezegensel Sınır Katmanı ve Konvektif Yağış Şemaları seçilmiştir. Sonuçlar, modelin çözünürlüğüne uyacak şekilde enterpolasyon yapılan CRU ve NCAR yeniden analiz verileri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular, sıcaklık önyargı değerlerinin yağış bias değerlerinden daha doğru olduğunu ve aynı fiziksel parametrelerin yüksek topoğrafik alanlarda daha iyi sonuçlar verdiğini ortaya koymaktadır. Çözünürlüğün artması, bias değerlerinin artmasıyla ilişkilidir. Çözünürlük arttıkça sıcaklık için mekansal korelasyon değerleri azalmakta ve yüksek topoğrafyada daha iyi sonuçlar göstermektedir. Yağış için en iyi sonuçlar 10 km çözünürlükte gözlemlenmiş olup, düşük topoğrafik alanlar için belirli bir desen bulunmamaktadır. Sonuç olarak, çalışma, yüksek topoğrafik alanların orta düzeyde korelasyon gösterdiğini, düşük topoğrafik alanların ise çok az veya hiç korelasyon göstermediğini ortaya koymaktadır. Araştırma, RegCM 4.7.0 için 25 km çözünürlüğün en verimli olduğunu, daha yüksek çözünürlüklerin enterpolasyon nedeniyle küçük sapmalara yol açabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the accuracy and reliability of climate predictions utilizing the RegCM 4.7.0 regional climate model, focusing on two distinct topographies in Türkiye. The primary objective is to identify which physical parameters enhance the model's ability to simulate climate scenarios and to assess how varying resolutions impact computational efficiency without compromising accuracy. This study employs precipitation and temperature data for dynamic downscaling, analyzing high and low topographic areas at 25 km, 10 km, and 5 km resolutions. Appropriate parameters, such as Planetary Boundary Layer and Convective Precipitation Schemes, are selected. The results are then compared with CRU and NCAR reanalysis data, which are interpolated to match the model's resolution. The findings reveal that temperature bias values are more accurate than precipitation values, and the same physical parameters yield better results in high topographic areas. An increase in resolution corresponds to an increase in bias values. Spatial correlation values for temperature decrease as resolution increases, showing better results in higher topography. For precipitation, the best outcomes are observed at an altitude of 10 km, with no specific pattern for low topography areas. In conclusion, the study demonstrates that high topographic areas exhibit moderate correlations, while low topographic areas show little to no correlation. The research suggests that a 25 km resolution is the most efficient for RegCM 4.7.0, as higher resolutions may lead to minor deviations due to interpolation.