Improving physical parameterization for warm bias of RegCM4.0 on arctic and sub-arctic (Mid, Mid-east and Northeast) Asia regions
RegCM4.0 modelinin arktik ve alt-arktik (Orta, Ortadoğu ve Kuzey doğu) Asya bölgelerindeki sıcaklığın sıcak tarafa sapmasını iyileştirmek için fiziksel parametrizasyon geliştirilmesi
  1. Tez No: 371793
  2. Yazar: TUĞBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, Abdus Salam Uluslararası Teorik Fizik Merkezi (ICTP) tarafından geliştirilen bölgesel iklim modelinin Orta Asya bölgesi sıcaklık klimotolojisini benzetme becerisini geliştirmek amacı ile, yarı ampirik bulutluluk parametrizasyonu adapte edilmiştir. Yeni yarı ampirik bulutluluk parametrizasyonu farklı zaman periyodları için yeniden analiz edilmiş veri setleri ERA-40 ve ERA-interim ve küresel iklim modeli ECHAM5 sınır koşulları olarak kullanılarak test edildi. Bu kapsamda, bölgesel iklim modeli RegCM'in bölgenin iklimini benzetmedeki performansı arttırıldı. Aynı zamanda Orta Asya bölgesinin gelecek sıcaklık ve yağış klimatolojisi 2010-2040, 2040-2070 ve 2070-2100 periyodları için 1970-2000 normaline göre bölgesel iklim modeline iki farklı küresel model çıktıları girdi olarak verilerek incelenmiştir. MPI-ESM-MR ve HadGEM2 küresel iklim modellerinin RCP4.5 ve RCP8.5 senaryo setleri alt ölçeklendirme yöntemi ile 50 km çözünürlükte koşuldu. Sonuçlar gelecek periyodlar için kış mevsiminde kuvvetli ısınma ve bölgenin büyük bir bölümünde yağışlarda azalma görüleceğini gösterdi. Gelecek ortalama sıcaklık ve yağış klimatolojisi ve değişkenliği projeksiyonları, aynı zamanda Akdeniz Havzası için de 16 küresel iklim modelinin A2, A1B ve B1 senaryo çıktıları kullanarak gerçekleştirildi. Sonuçlar, kuvvetli ısınmanın yazın 1970-2000 normaline göre 2070-2100 gelecek dönemi için 6.5 °C'ye kadar çıkacağını, kışın ise en düşük seviyede olacağını gösterdi. Yağışlardaki azalma kışın İsviçre ve Kafkas bölgesi dışında tüm mevsimlerde görülecek.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the semi-empirical cloudiness parameterization adapted to the regional climate model of the Abdus Salam International Center for Theoretical Physics (ICTP), RegCM to improve the model's ability to simulate the temperature climatology of Central Asia region. The new semi-empirical cloudiness parameterization was tested by using ERA-interim and ERA40 reanalysis data and the global climate model ECHAM5 as the boundary condition for different periods of time. The performance of the regional climate model RegCM in simulating the climate of the region were improved. Investigation of the future temperature and precipitation climatology of Central Asia was done for periods of 2010-2040, 2040-2070 and 2070-2100 with respect to the period of 1970-2000 by using RegCM4.3.5 which was driven by two global climate models. RCP4.5 and RCP8.5 emission scenario (IPCC) output of HadGEM2 and MPI-ESM-MR global climate model were dynamically downscaled to 50 km for the domain. Results showed that strong warming in the winter and a decrease in precipitation in almost all parts of the domain will be seen for the future periods. The future mean air temperature and precipitation climatology and variability were also projected over the Mediterranean region by using A2, A1B and B1 scenario outputs of 16 global climate models. Results showed that strong warming up to 6.5 °C in the summer and lowest warming in the winter season will be observed. Decrease in precipitation will be seen in all seasons excluding the Switzerland and Caucasian region during the winter season for future period of 2070-2100 with respect to reference period of 1970-2000.