6413 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu kapsamında disiplin hukuku ilkelerinin incelenmesi
Analysis of the disciplinary Law Rules within the scope of Turkish Armed Forces Disciplinary Law No. 6413
  1. Tez No: 882856
  2. Yazar: İSMAİL BERKAN BALA
  3. Danışmanlar: DR. VAHDETTİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmanın amaçları; pozitif düzenlemeler, içtihat ve doktrin tarafından ortaya konulan disiplin hukuku ilkelerini derleyip incelemek, bu ilkelerin uygulanması açısından farklı görüşleri ortaya koymak, ilkelerin birbirleri ile olan etkileşimini bütüncül bir bakış açısıyla ele almak, 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu kapsamındaki görünürlüklerini ve eksikliklerini benzer disiplin mevzuatı ile yapılan karşılaştırmalarla tespit etmek ve tespit edilen eksikliklere çözüm önerileri getirmektir. Tespit edilen ilkeler esas ve usule göre tasnif edilerek kanun koyucu, yargı organları ve idareye yönelik olarak incelenmiş ve disiplin soruşturmasının öncesinde, soruşturma esnasında ve sonrasında etkili oluşlarına göre de sınıflandırılmışlardır. Bu kapsamda özellikle 2013 öncesi döneme kıyasla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uyum açısından sağlanan ilerlemeler dikkat çekici olmakla beraber, başta kanunilik, ceza muhakemesi ile disiplin soruşturmasının bağımsızlığı ilkeleri ve disiplin amirlerinin kıyas yetkisini kullanımı kapsamında Kanun'da yapılacak değişikliklerle askerî disiplin hukukunun hukuk devleti idealine daha da yaklaştırılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu alanda daha önce yapılan diğer çalışmalardan farklı olarak, geçirdiği değişikliklerle adeta yaşayan bir kanun olan 6413 sayılı Kanun'un son hali ile Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın benzer disiplin mevzuatına dair son içtihatları ışığında değerlendirmeler yapma fırsatı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to compile and analyze the disciplinary law rules set forth by positive regulations, jurisprudence, and doctrine; to present different views on the application of these rules; to consider the interaction of these rules with each other from a holistic perspective; to examine their visibility and deficiencies within the scope of the Turkish Armed Forces Disciplinary Law No. 6413 in comparison with similar disciplinary legislation; and, finally, to propose solutions to the identified insufficiencies. The identified rules are categorized into two different groupings: rules of principle and rules of procedure. The rules are examined from the perspectives of the legislature, judicial bodies, and administration and are classified according to their effectiveness before, during, and after the disciplinary investigation. In this context, it is concluded that although the progress made in terms of compliance with the European Convention on Human Rights compared to the period before 2013 is remarkable, the changes to be made in the Law within the scope of the rules of legality, independence of criminal procedure and disciplinary investigation, and the application of analogy will bring military disciplinary law even more in line with the ideal of the rule of law. Compared to previous studies in this field, this work represents an opportunity to assess the latest jurisprudence of the Constitutional Court and the Council of State on similar disciplinary legislation, together with the recent changes introduced into Law No. 6413.