Öğretmenlerin akıllı tahtaya yönelik öğretim materyalleri geliştirme süreçlerinin incelenmesi: Bir durum çalışması
Investigation of teachers' processes of developing instructional materials for smart boards: A case study
  1. Tez No: 882879
  2. Yazar: ÖZGÜL EYNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Öğretmenlerin akıllı tahta kullanımına ilişkin bilgi, beceri ve tutumları üzerine birçok araştırma yapılmış olmasına rağmen bu araçlarda kullanılmak üzere dijital öğretim materyalleri geliştirme süreçleri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı öğretmenlerin akıllı tahta cihazları üzerinde kullanmaya yönelik olarak kendi öğretim materyallerini tasarlama ve geliştirme süreçlerini betimlemek ve yorumlamaktadır. Çalışma kapsamında öğretmenlerin kendi materyallerini geliştirmelerinin altında yatan sebepler, geliştirdikleri materyaller türleri, kullandıkları araç ve yazılımlar, materyalleri öğrencileri üzerinde kullanma durumları ve edindikleri geribildirimler gibi süreçte yaşadıkları deneyimlerin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Çalışma nitel araştırma modellerinden olan durum çalışması şeklinde desenlenmiş olup veriler yarı–yapılandırılmış görüşme formlarıyla elde edilmiş, betimsel analizle çözümlenmiş ve sonuçlar doğrudan alıntılar ile desteklenmiştir. Çalışma grubuna ölçüt örnekleme yöntemi ile farklı illerdeki devlet okullarında görev yapan 10 öğretmen seçilmiştir. Bulgular (a) öğretmenlerin dijital materyalleri geliştirme gerekçeleri ve motivasyonları, (b) öğretmenlerin geliştirdikleri dijital materyal türleri, (c) öğretmenlerin dijital materyal geliştirme sürecini etkileyen faktörler ve (d) öğretmenlerin geliştirdikleri dijital materyalleri kullanım durumları şeklinde dört tema altında özetlenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although many studies have been conducted on teachers' knowledge, skills and attitudes regarding the use of smart boards, there is not enough information about their processes of developing digital instructional materials to be used on these tools. Therefore, the purpose of this study is to describe and interpret teachers' processes of designing and developing their own instructional materials for use on smart board devices. It focused on teachers' experiences such as underlying reasons why they developed their own materials, types of materials they developed, tools and software they used, cases in which they used the materials on their students, and the feedback they received. The study was designed as a case study within the context of qualitative research paradigm and the data was obtained through semi–structured interview forms, analyzed with descriptive analysis, and the results were supported with direct quotations. The findings were summarized and discussed under four main themes as (a) teachers' reasons and motivations for developing digital materials, (b) types of digital materials developed by teachers, (c) factors affecting teachers' digital material development process, and (d) the use of digital materials they developed.