Öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlığı, öğretmen liderliği ve teknopedagojik alan bilgisi düzeylerinin incelenmesi
Examination of teachers curriculum literacy, teacher leadership and technopedagogical content knowledge levels
- Tez No: 882880
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlığı, öğretmen liderliği ve teknopedagojik alan bilgisi düzeylerini belirlemek, bu üç değişken arasındaki ilişkiyi incelemek ve farklı değişkenler açısından nasıl bir değişim gösterdiğini tespit etmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama ve ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2023-2024 öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde farklı branş ve kademelerde görev yapan 404 öğretmenin katılımıyla toplanmıştır. Araştırmada veriler Bolat (2017) tarafından geliştirilen“Eğitim Programı Okuryazarlığı Ölçeği”, Akyürek ve Özdemir (2021) tarafından güvenirlik ve geçerlik analizi yapılarak Türkçe'ye uyarlanan“Öğretmen Liderliği Ölçeği”, Horzum ve Öztürk (2011) tarafından güvenirlik ve geçerlik analizi yapılarak Türkçe'ye uyarlanan“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”araçlarıyla elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Veri analizi konusunda betimsel istatistikler, pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) faydalanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlığı, öğretmen liderliği ve teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeklerinden yüksek düzeyde puanlar aldığı görülmektedir. Ayrıca üç değişkenin birbirleriyle olan ikili ilişkileri incelenmiş ve orta düzeyde ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlığı, öğretmen liderliği ve teknopedagojik alan bilgisi düzeyleri ile cinsiyet, hizmet süresi, mezun olunan fakülte türü, görev yaptıkları okul kademesi, öğretmen liderliği üzerine hizmet içi eğitim alma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken; eğitim durumu, branş, mesleki eğitimlere katılma sıklığı, alanındaki yayınları takip etme sıklığı, eğitim teknolojilerini kullanım düzeyi, eğitim programı okuryazarlığı üzerine hizmet içi eğitim alma durumu değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of curriculum literacy, teacher leadership and technopedagogical content knowledge of teachers, to examine the relationship between these three variables and to determine how they change in terms of different variables. In the study, general survey and relational survey methods, which are quantitative research methods, were used. The data of the study were collected with the participation of 404 teachers working in different branches and levels in Kahramanmaraş in the 2023-2024 academic year. The data were obtained through the“Curriculum Literacy Scale”developed by Bolat (2017), the“Teacher Leadership Scale”adapted into Turkish by Akyürek and Özdemir (2021) through reliability and validity analysis, the“Technological Pedagogical Content Knowledge Scale”adapted into Turkish by Horzum and Öztürk (2011) through reliability and validity analysis, and the“Personal Information Form”created by the researcher. The data obtained from the research were analyzed with SPSS program. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in data analysis. According to the findings, it is seen that teachers scored high on curriculum literacy, teacher leadership and technological pedagogical content knowledge scales. In addition, the pairwise relationships between the three variables were examined and it was found that there was a moderate and positive significant relationship. While there was no significant difference between the curriculum literacy, teacher leadership and technological pedagogical content knowledge levels of the teachers participating in the study and the variables of gender, length of service, type of faculty graduated from, school level, in-service training on teacher leadership; it was found that there was a significant difference according to the variables of educational status, branch, frequency of attending vocational trainings, frequency of following publications in the field, level of use of educational technologies, and in-service training on curriculum literacy.