Alteration and continuity in montenegrin architecture
Karadağ mimarisinde değişim ve devamlılık
  1. Tez No: 882892
  2. Yazar: BELMA KALAC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Karadağ'ın mimarisi, ülkedeki tarihsel dönemler boyunca gelişmiş ve hem ekonomik hem de kültürel değişimlerle birlikte evrim geçirmiştir. Tüm siyasi değişimler ve devamlılıkler, Karadağ'ın modernleşmesini önemli ölçüde etkilemiştir. Eski Yugoslavya'nın zengin mirasının bir parçası olarak Karadağ'daki mimarlık, tarihi ve kültürel gelişimin derin izlerini taşır. Bu araştırmada, Karadağ'daki mimari sahneyi şekillendiren ana faktörleri, özellikle eski Yugoslavya dönemi üzerine odaklanarak anlamaya çalışacağız. Ana tezimiz, eski Yugoslavya topraklarındaki mimari başarıların incelenmesinin, Karadağ ve diğer eski Yugoslav ülkelerindeki mimarinin evrimini anlamak için kritik olduğudur. Sonuç olarak, Karadağ'ın mimari manzarası, özellikle Osmanlı ve Yugoslavya dönemlerinde bölgenin çeşitli tarihsel dönemlerini yansıtır. Her dönem, yapılı çevreyi önemli ölçüde şekillendiren belirgin özellikler, malzemeler ve yapısal unsurlar getirmiştir. Genel olarak, Karadağ'ın mimari evrimi, ekonomik güçler, kültürel miras ve kentsel gelişim arasındaki karmaşık etkileşimi vurgular.
Özet (Çeviri)
The architecture of Montenegro has been upgraded during historical periods in the country and has evolved in line with changes, both economic and cultural. All political changes and continuities have significantly affected the modernization of Montenegro. Architecture in Montenegro, as part of the rich heritage of the former Yugoslavia, carries profound traces of historical and cultural development. In this research, we will focus on understanding the key factors shaping the architectural scene in Montenegro, with a particular emphasis on the period of the former Yugoslavia. Our central thesis suggests that studying architectural achievements within the territory of the former Yugoslavia is crucial for comprehending the evolution of architecture in Montenegro and other former Yugoslav countries. As a result, the architectural landscape of Montenegro reflects the region's diverse historical periods, particularly during the Ottoman and Yugoslavian eras. Each period introduced distinct characteristics, materials, and structural elements that significantly shaped the built environment. Overall Montenegro's architectural evolution underscores the intricate interplay between economic forces, cultural heritage, and urban development.