Öğretilebilir-eğitilebilir düzeyde zihinsel özürlü çocuğa sahip ebeveynlerin psikolojik durumlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of the psychological stuation of trainable-teachable mental retardation children's parent's
  1. Tez No: 88289
  2. Yazar: BİLAL ALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ERBAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
o.. BOLUM 7 ÖZET Bu araştırmada öğretilebilir-eğitilebilir düzeyde zihinsel özürlü çocuğa sa hip olan ebeveynlerin psikolojik durumları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacı öğretilebilir-eğitilebilır düzeyde zihinsel özürlü çocuğa sahip olan ebeveynlerin psikolojik belirtilerini bulgulamak ve çeşitli değişkenler açısın dan aralarındaki ilişkileri araştırmaktır. Araştırmanın denekleri, İstanbul'da T.C.Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sa adet Eğitilebilir Çocuklar Anaokulu, İlkokulu ve Meslek Eğitim Merkezi, Boğaziçi Öğ retilebilir Çocuklar Anaokulu, İlkokulu ve Meslek Eğitim Merkezi, Eram Fatih öğreti lebilir Çocuklar Anaokulu, İlkokulu ve Meslek Eğitim Merkezi, Boğaziçi Öğretilebilir Çocuklar Anaokulu, İlkokulu ve Meslek Eğitim Merkezi ile Özel Umut Eğitilebilir ço cuklar okuluna devam eden zihinsel özürlü çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada Psikolojik Belirti Tarama Listesi (SCL 90-R) 120 ebeveyne 60 anne ve 60 baba olarak, Aile Bilgi Görüşme Forum ise 59 ebeveynine 30 anne 29 baba olarak uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında, deneklere Psikolojik Belirti Tarama Listesi (SCL 90-R) ile Aile bilgi Görüşme Formu uygulanmıştır. 103Elde edilen veriler özel istatistik hizmeti veren bir istatistik uzmanı tarafın dan değerlendirilmiştir. Değerlendirmede aritmetik ortalama, standart sapma, Varyans analizi (tek yönlü), t testi (bağımsız iki grup) ki kare analizi (Fisher, Pearson, Kolmogorov-Smirnov) kullanılmıştır. Araştırma verileri irdelendiğinde, ebeveynlerin psikolojik belirti açısından cinsiyet ve yaş değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Buna göre annelerin Psikolojik Belirti Tarama Listesinde yer alan psikolojik belirtilerden somatizasyon, depresyon anksiyete ve fobik anksiyete düzeylerinin babalara göre daha fazla olduğu bulgulanmıştır. Ayrıca 21-30 yaş arası ebeveynlerin 31-40 ve 40 yaş üstü ne göre fobik anksiyete, depresyon, paranoid düşünceler, anksiyete, obsessif kompulsif bulgu ve psikotik belirtileri anlamlı düzeyde daha fazla gösterdikleri belirlenmiştir. Araştırmamızda doğum yeri ile çocuğun özürlü oluşu nedeniyle kendini suçlama arasındaki ilişki incelenmiş anlamlı bir farklılık bulunmuştur. İlçede doğanların köy ile ilde doğanlara göre kendilerini daha fazla suçladıkları bulgulanmıştır. Yine a- raştırmamızda kronik bir hastalık durumu ile çocukların özür durumu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Son olarak araştırmada kronik hastalık durumu ile özürlü çocuktan sonra yeni bir çocuk sahibi olma isteği incelenmiş anlamlı bir ilişki bulgulan mıştır. Bu araştırmanın sonucunda, ailelerin çocuklarının özürlü oluşları nedeniyle duydukları psikolojik sıkıntılar, gösterdikleri psikolojik belirtiler bir kez daha görülmüş, bu sıkıntı ve belirtilerin azaltılması, başedilebilir hale getirilmesi yönünde verilecek psikolojik danışmanlık ve rehberlik ile eğitim çalışmalarının zorunluluğu vurgulanmış tır.,04 -- - -T.»Ji©!SRETRfi KURULU MSKtiMÂJmsvm JSflESKEZf
Özet (Çeviri)
BÖLÜM 8 SUMMARY In this survey the psychology of the parents with mentally disabled train- able-teachable children is tried to be evaluated. The target of this survey is to find out the psychologic symptoms of parents with trainable-teachable children and study the interreactions using different variables. The subjects of this survey are the parents with mentally disabled children attending T.R Ministry of Education Saadet Trainable Children Kindergarten-Primary School and Vocational Training Center, Boğaziçi Teachable Children Kindergarten- Primary School and Vocational Center, Eram Fatih Teachable Children Kindergarten- Primary School and Vocational Center and Özel Umut Teachable Children School. In the survey the Psychologic Symptoms Check List (SCL 90-R) was given to 120 parents 60 of whom are mothers and 60 fathers and Family Information Ques tionnaire was given to 59 parents 30 of whom are mothers and 29 fathers. In the process of gathering data subjects were given the Psychologic Symp toms Check List (SCL 90-R) and Family Information Questionnaire. In the evaluation of data, arithmetic mean, standart deviation, variance analysis (unilateral), T-Test (independent two groups), Chi-square analysis (Fisher, Pearson, Kolmogorov Smirnov) were applied. When the survey data was evaluated it was seen that the parents presented consistent differences depending on their sexes and ages. According to this the mothers were found to develop symptoms included in the Psychologic Symptoms Check List such as somatization, depression, anxiety, and fobic anxiety more than the fathers. Fur- 105thermore, it was found out that parents between 21-30 of ages developed fobic anxiety, depression, paranoid thoughts, anxiety, obsessive and compulsive psychotic symptoms consistently far more than the parents between ages of 3 1-40 and 40 plus of ages. In our survey the relationship between the child's birthplace and self-blame because of the child's being mentally disabled was studied and a consistent differance was found. Those born in cpunties were found to blame themselves more than those born in villages or cities. Another consistent difference is between a chronic disease and the child's being mentally disabled. Eventually, the will to have another child after the chronic disease and mentally disabled child situation was studied and a consistent relationship was found. In the conslusion of this survey parents' psychological discomfort and symptoms were reviewed and the must of psychological consultancy, guidance and educational efforts were stressed to alleviate this psychological discomfort and to bring it to a better capable level. 106