Ulaştırma hizmetlerinde çalışanların bel (ve sırt) ağrıları üzerine ergonomik koşulların etkisi
The Effect of ergonomic conditions on the back pain in urban transit operators
  1. Tez No: 88291
  2. Yazar: OĞUZ ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ SABUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, şoförlük mesleğinin, bel-sırt ağrıları açısından risk oluşturduğu varsayımından hareketle, şoförlerin çalışma koşullan ile sosyo demografik özellikleri saptanmış ve ağrı yakınmaları ile ilişkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamına rastlantısal örnekleme yöntemi ile 208 İETT şoförü alınmış, deneklerin sosyo demografik özellikleri, hazırlanan bir anket formu ile yüz yüze görüşülerek doldurulmuş, bel-sırt ağrısına yönelik fizik muayene yöntemleri ve antropometrik değerlendirmeler uygulanarak, şoförlerin sağlık durumlan saptanmıştır. Fizik muayenelerde mobilite testleri (MLS, EPZ), sinir germe testi (Laseque), kas gücü testleri, myofasiyal ağrı durumu, nörolojik muayeneler (yüzeyel duyu, kemik-veter refleksleri ve patolojik refleksler), yapıldı. Deneklerle ön görüşmelerde, ağrı özellikleri (ağrı derecesi, lokalizasyonu ve yayılımı, VAS skoru gibi) belirlenerek not edildi. Ağrı ile ağnya etki eden faktörlerin frekans dökümleri alındı ve aralarındaki ilişkiler istatistik olarak (SPSS) ortaya konuldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, kronik nitelikte olan ağrının ifadesinde, şoförlerin psikososyal ve soyoekonomik özelliklerinin önemli ölçüde rol oynadığı ve yapılan ileri teknikte istatistik değerlendirmelerde, şoför tarafından ağrının farklı ifadelerinde bir takım tutarsızlıklann var olduğu görülmüştür. Şoförlük mesleğinin, bel-sırt ağrıları açısından, kaynaklara ve elde edilen verilere göre oldukça riskli bir meslek olduğu ifade edilmektedir. İş sağlığı açısından ilerideki yıllarda şoförü iş görmez hale getirebilecek nitelikte olan bel-sırt ağrılarının altındaki patolojinin erken teşhisi ve önlenmesi için koruyucu hekimlik çalışmalarının çok önemli olduğu görülmektedir. İş yeri hekimliği hizmeti içerisinde organize edilmesi gereken koruyucu hekimlik çalışmalan içinde iş analizleri yapılmalı, çalışma ve dinlenme süreleri yasal sınırlar içine çekilmeli, çalışanlann spor yapması sağlanmalı, sigara bağımlılığı giderilmeli, araçlar ergonomik denetlemelere tabi tutularak, oluşan olumsuzluklar ortadan kaldırılmalıdır. Psikolojik açıdan son derecede rahatsız durumda bulunan şoförlerin, sosyo ekonomik düzeyleri yükseltilmeli, bu suretle işten memnuniyetsizlikleri giderilmeli, 93hizmet verdikleri halkın davranış biçimlerini düzeltme konusunda çalışmalar düzenlenmelidir. Şoförün iş yükünü hafifletmek amacıyla oluşturulan her türlü çaba (örneğin otomatik sesli uyan sistemleri, otomatik vitesli araç kullanımı, elektronik bilet uygulaması gibi çalışmalar), şoförün çalışma ortamını iyileştirecek ve yakınmalarını azaltacaktır. 94
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ERGONOMIC CONDITIONS ON THE BACK PAIN IN URBAN TRANSIT OPERATORS SUMMARY In this thesis study, the working conditions and social-demographic characteristics of the drivers were determined and their relations with the pain complaints were examined by considering that the drivers' work establishes a risk with regard to back pain. 208 İETT drivers were selected by the randomly sampling method for the study, the social-demographic characteristics of the subjects were determined as a result of a questionnaire form by negotiating face to face, physical examination and anthropometric evaluations were applied with regard to back pain, and the health situations of the drivers determined. During the physical examinations, mobility test (MLS, EPZ), nerve stretch test (Laseque), muscle power test, myosfacial pain case, neurological examinations (superficial sense, reflexes and pathological reflexes) were performed. During the pre-negotiations with the subjects, the pain characteristics (pain degree, localisation and distribution, VAS score etc.) were determined and noted. The frequency analysis of the pain and factors that effect the pain were made and the statistical relations between them determined (with SPSS). As a result of the statistical evaluations made by using an advanced technique it has been found that psycho-social and social-economical conditions of the divers play an important role on the expression of the chronic pain and there exist some inconsistencies in the expressions of the pain by the drivers. The drivers have a great risk with regard to back pain according to the obtained sources and data. The back pain cause the drivers not to be able to work in the future and the protective medicine studies to diagnosis the pathology of the back pain in the early stages and provide protection with regard to the pain are very important. The work place medical care should be organised, the necessary protective measures be taken, work analysis be made, working and resting times be determined under the legal limits, and besides the drivers should try to make sport, give up smoking and the vehicles should be inspected ergonomically and all the negative situations be removed. -.???? mmKEZİThe social-economical levels of the drivers who have many psychological problems should be improved, their dissatisfaction with the work be removed and a training to improve the relationship between the drivers and public be given. Every kind of effort to be established to decrease the work load of the drivers (such as automatic voiced warning systems, automatic cars, electronic ticket application etc.) will correct and improve the working environment of the drivers and decrease the complaints. 107