Bentonit ve toz aktif karbon kullanılarak tekstil sanayisi atık sularında metilen mavisinin giderilmesi
Removal of methylene blue in textile wastewater using bentonite and powdered activated carbon
  1. Tez No: 882913
  2. Yazar: CEREN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENDERES LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tekstil sanayisi atık sularının içermiş olduğu boyar madde kirlilikleri çevreye verdiği zararlar açısından ciddi boyutta tehlike barındırmaktadır. Bu çalışmada tekstil alanında yararlanılan metilen mavisi boyar maddesi kullanılarak ideal adsorpsiyon koşulları altında sulu çözeltiden giderilmesi üzerine denemeler yapılmıştır. pH, sıcaklık, karıştırma hızı, boyar madde konsantrasyonu ve adsorban miktarı parametrelerinin adsorpsiyon prosesi üzerine etkileri incelenmiştir. En yüksek boya giderim verimi bentonit ile %94,32 iken toz aktif karbon ile %99,73 olarak tespit edilmiştir. Farklı sıcaklıklarda izoterm çalışmaları yapılmıştır. Adsorpsiyon davranışı Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri yardımıyla aydınlatılmış, izoterm sabitleri hesaplanmıştır. Maksimum adsorpsiyon kapasitesine bentonit ile 303,0303 mg/g, toz aktif karbon ile 227,2727 mg/g değerinde ulaşılmıştır. Adsorpsiyon kinetiği yalancı birinci mertebe ve yalancı ikinci mertebe kinetik modeli ile tayin edilmiştir. Gibbs serbest enerjisi, entalpi ve entropi değişim değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dye pollution contained in textile industry wastewater poses a serious danger in terms of damage to the environment. In this study, experiments were carried out on the removal of methylene blue dye from aqueous solution under ideal adsorption conditions using methylene blue dye used in the textile field. The effects of pH, temperature, mixing speed, dye concentration and adsorbent amount parameters on the adsorption process were examined. The highest dye removal efficiency was determined as 94.32% with bentonite and 99.73% with powdered activated carbon. Isotherm studies were carried out at different temperatures. Adsorption behavior was elucidated with the help of Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm models, and isotherm constants. The maximum adsorption capacity was reached at 303.0303 mg/g with bentonite and 227.2727 mg/g with powdered activated carbon. Adsorption kinetics were determined by pseudo-first-order and pseudo-second-order kinetic models. Gibbs free energy, enthalpy and entropy change values were determined.