Ön çapraz bağ rekonstrüksiyon cerrahisi sonrası denge egzersizlerinin kinezyofobi ve kaygı düzeyine etkisi
Effect of balance exercises on kinesiophobia and anxiety level after anterior cruciate ligament reconstruction surgery
  1. Tez No: 882912
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı; ön çapraz bağ rekonstrüksiyon cerrahisi sonrası uygulanan denge egzersizlerinin kinezyofobi ve kaygı düzeyine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamız Mayıs 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında Özel Esenler Avicenna Hastanesi FTR Polikliniğine başvuran cerrahi sonrası 4-12. hafta içerisinde olan 18-45 yaş aralığındaki 26 vaka ile yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Katılımcılar müdahale (n=13) ve kontrol (n=13) grubuna ayrılmıştır. Her iki gruba standart fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanırken müdahale grubuna ek olarak denge egzersiz programı da verilmiştir. Katılımcılardan gönüllü bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Katılımcıların demografik ve fiziksel özellikleri, eklem hareket açıklığı, manuel kas gücü ve propriosepsiyon değerlendirmeleri kaydedilmiştir. Çalışmada kinezyofobiyi değerlendirmek için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), kaygı düzeyini değerlendirmek için de Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (DKÖ-SKÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of balance exercises applied after anterior cruciate ligament reconstruction surgery on kinesiophobia and anxiety levels. The study is a randomized controlled study conducted with 26 cases between the ages of 18-45 who were in the 4-12th week after surgery and who applied to Private Esenler Avicenna Hospital FTR Polyclinic between May 2023 and May 2024. Participants (n=13) were divided into treatment and control groups. While standard physical therapy and rehabilitation program was applied to both groups, a balance exercise program was also given to the treatment group. Voluntary informed consent forms were obtained from the participants. Demographic and physical characteristics of the participants, joint range of motion, manual muscle strength and proprioception evaluations were recorded. In the study, the Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK) was used to evaluate kinesiophobia, and the State-Trait Anxiety Scale (STAI-STAII) was used to evaluate the level of anxiety.