1-trans fenotrinin midyeler üzerindeki toksik etkileri
Toxic effects of 1-trans phenothrin on mussels
- Tez No: 882929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN FERİDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Midyeler, sulardaki kirliliği yansıtan biyolojik indikatörlerin başında gelen organizmalardır. Midyelerin toksik bileşikleri biriktirebilme yeteneği, çevresel kirleticilerin daha yüksek trofik seviyelere transferine neden olmaktadır. Bu çalışmada, insan ve hayvan sağlığı üzerinde ve tarımsal alanda oldukça tehlikeli sonuçlar doğuran 1- trans fenotrinin toksik etkisi, tatlı su midyesi olan Unio delicatus üzerinde çalışılmıştır. 1-trans fenotrinin Unio delicatus için ortalama öldürücü konsantrasyonları (LC50 değeri) 96 saat için 8,1369 mg/L olarak belirlenmiştir. Midyeler LC50 değerinin 1/10'u (814 mikrogram/L) ve 1/100'ü (81,4 mikrogram/L) konsantrasyonlarda 1-trans fenotrine 96 saat ve 21 gün süreyle maruz bırakılmıştır. Deney süreleri sonunda midyelerden hemolenf sıvısı alınarak diseksiyon yapılmıştır. Deney sonucunda tatlı su midyelerinin toplam hemosit sayısı, toplam antioksidan durumu (TAS), solungaç ve hepatopankreas Na+/K+-ATPaz ile asetilkolinesteraz (AChE) aktiviteleri belirlenmiştir. Toplam hemosit sayısının 96 saatlik süre sonunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak önemli oranda arttığı (P0,05) bulunmuştur. TAS doku değerleri 1-trans fenotrin'e maruz kalma sonucunda DMSO grubunda kontrol grubuna göre anlamlı değişiklik göstermemiş (P>0,05), 96 saat ve 21 günlük sürelerde 81,4 ve 814 µg/L derişimlerde kontrole göre azalma gözlenmiştir (P0,05). Solungaç Na+/K+-ATPaz aktivitesi her iki derişim ve sürelerde kontrole göre azalma göstermiştir (P0,05), ancak 21 günlük süre sonunda kontrole göre azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Mussels are organisms that are among the leading biological indicators reflecting pollution in water. The ability of mussels to accumulate toxic compounds causes the transfer of environmental pollutants to higher trophic levels. In this study, the toxic effect of 1-trans phenothrin, which has very dangerous consequences on human and animal health and in the agricultural field, was studied on the freshwater mussel Unio delicatus. The average lethal concentrations (LC50 value) of 1-trans phenothrin for Unio delicatus was determined as 8,1369 mg/L for 96 hours. Mussels were exposed to 1-trans phenothrin at concentrations of 1/10 (814 microgram/L) and 1/100 (81,4 microgram/L) of the LC50 value for 96 hours and 21 days. At the end of the experimental periods, hemolymph fluid was taken from the mussels and dissection was performed. As a result of the experiment, the total number of hemocytes, total antioxidant status (TAS), gill and hepatopancreas Na+/K+-ATPase and acetylcholinesterase (AChE) activities of freshwater mussels were determined. Total hemocyte count increased statistically significantly compared to the control group at the end of the 96-hour period (P0,05). TAS tissue values did not show a significant change in the DMSO group compared to the control group as a result of exposure to 1-trans phenothrin (P>0,05), and a decrease was observed compared to the control at 81,4 and 814 µg/L concentrations in 96 hours and 21 days (P0,05). Gill Na+/K+-ATPase activity decreased compared to the control at both concentrations and times (P0,05), but it decreased compared to the control at the end of the 21-day period.