Okul sporları müsabakalarına katılan lise öğrencilerinde zihinsel dayanıklılık ile duygusal zeka arasındaki ı̇lişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mental endurance and emotional intelligence in high school students participating in school sports competitions
  1. Tez No: 882952
  2. Yazar: NİGAR NAZLI TİYENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, okul sporları müsabakalarına katılan lise öğrencilerinde zihinsel dayanıklılık ve duygusal zekâ arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa il merkezine bağlı liselerde öğrenim gören ve liselerarası okul sporları müsabakalarına katılan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma grubu, Şanlıurfada merkez ilçelerde bulunan lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 263 (%49.3)'i kız ve 270 (%50.7)'si erkek olmak üzere toplam 533 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak zihinsel dayanıklılık için Sheard vd. tarafından geliştirilen“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği (SZDE)”ile duygusal zekâ için Lane vd. tarafından geliştirilen“Sporda Duygusal Zekâ Ölçeği (SDZE)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Sporda duygusal zekanın, sporda zihinsel dayanıklılığa olan etkisini incelemek amacıyla regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Çalışma doğrultusunda çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre sporcuların duygusal zeka düzeylerinin zihinsel dayanıklılık düzeylerini anlamlı şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda okul spor müsabakalarına katılan lise öğrencilerinin duygusal zekâ düzeylerinin zihinsel dayanıklılık düzeyinin belirleyicisi olduğu, bu ilişkinin araştırmacılar açısından önemli olduğu ve bu durumun sporcu performansı gelişimi açısından dikkate alınmasının gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between mental toughness and emotional intelligence in high school students who participate in school sports competitions. The study population consists of students studying in high schools in Şanlıurfa Provincial center and participating in interscholastic sports competitions during the 2022-2023 academic year. The research group consists of high school students in the central districts of Şanlıurfa. The sample of the study consists of 533 students, 263 (49.3%) of whom are female and 270 (50.7%) of whom are male. The“Sports Mental Toughness Questionnaire (SMTQ)”developed by Sheard et al. for mental toughness and the“Sports Emotional Intelligence Scale (SEIS)”developed by Lane et al. for emotional intelligence were used as data collection tools in the research. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. The t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups. The Scheffe test was used as a post-hoc analysis to determine differences following the ANOVA test. Pearson correlation analysis was applied to the continuous variables in the study. Regression analyses were used to examine the effect of emotional intelligence on mental toughness in sports. According to the results of the multiple regression analysis, it was found that the emotional intelligence levels of athletes significantly affected their mental toughness levels. Based on the results obtained, it is considered that the emotional intelligence levels of high school students participating in school sports competitions are a determinant of their mental toughness levels. This relationship is important for researchers and should be taken into account for the development of athlete performance.