Yöneticilerin yüksek performans beklentileri ile çalışanların işe bağlılıkları ilişkisinde öz yeterliliğin aracı ve iş güvencesizliğinin düzenleyici rolü
The mediating role of self-efficacy and the moderating role of job insecurity in the relationship between managers' high performance expectations and employees' work engagement
- Tez No: 882951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada yöneticilerin yüksek performans beklentilerinin çalışanların öz yeterlilikleri ve işe bağlılıkları üzerinde pozitif yönde etkili olduğu varsayılmaktadır. Bu kapsamda, yüksek performans beklentileri ile çalışanların işe bağlılıkları arasındaki ilişkide öz yeterliliğin aracılık etkisi ve bu aracılık ilişkisinde iş güvencesizliğinin düzenleyici rolü araştırılmıştır. Araştırma, Trabzon genelinde özel sektörde görev yapan 395 öğretmen ve 275 satış elemanlarından oluşan iki farklı örneklem üzerinden anket yöntemi ile veri toplanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, veri analizi için SPSS 25, SPSS PROCESS Makro-4 uzantısı ve Amos paket programları kullanılmıştır. Çalışmada yer alan ölçeklerin güvenilirlik analizleri, demografik bulgular, faktör analizleri, korelasyon analizleri ve hipotezler arasındaki ilişkileri ölçmek amacıyla hipotez testleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, yöneticilerin yüksek performans beklentileri çalışanların işe bağlılıklarını artırmaktadır. Bunun yanı sıra, öz yeterliliğin, yöneticilerin yüksek performans beklentileri ve çalışanların işe bağlılıkları arasındaki ilişkide aracılık rölü ve yöneticilerin yüksek performans beklentileri ile çalışanların işe bağlılıkları arasındaki öz yeterliliğin aracılık ilişkisinde iş güvencesizliğinin düzenleyici etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is assumed that managers' high performance expectations have a positive effect on employees' self efficacy and work engagement. In this context, the mediating effect of self-efficacy in the relationship between high performance expectations and employees' work engagement and the moderating role of job insecurity in the relationship between high performance expectations and self-efficacy were investigated. The research was conducted using two distinct sample survey methodologies, comprising 395 teachers and 275 salespersons employed in the private in Trabzon. In the study, SPSS 25, PROCESS and Amos package programmes were used for data analysis. A series of reliability analyses were performed, correlation analyses were executed and hypothesis tests were carried out in order to ascertain the relationships between the hypotheses. According to the research findings, high performance expectations increase employees' work engagement. The relationship between high performance expectations and employees' work engagement is mediated by self-efficacy. At the same time, job insecurity was found to have a moderating role in the relationship between high performance expectations and employees' self-efficacy.