Takım sporlarına katılım sağlayan lise öğrencilerinin sportmenlik yönelimlerinin incelenmesi (Tunceli ili örneği)
Examination of sportsmanship orientations of high school students participating in team sports (the case of Tunceli province)
  1. Tez No: 995225
  2. Yazar: AHMET TURAN GÜMÜŞBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIZILKOCA, DR. FATMA SERT ETEMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Tunceli ilinde takım sporlarına katılım sağlayan lise öğrencilerinin sportmenlik yönelimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Tunceli ilinde bulunan lise düzeyinde takım sporları müsabakalarına katılan 434 öğrenciye ulaşmak hedeflenmiş, ancak gönüllü olan 409 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu ile geçerliliği ve güvenirliliğinin kanıtlandığı“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelim Ölçeği”kullanılmış ve SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Katılımcıların verdiği cevaplara baktığımızda verilerin normal dağılım gösterdiği durumlar dikkate alınarak, iki değişken arasında“t-testi”, ikiden fazla değişkenin bulunduğu durumlarda ise“ANOVA”testi uygulanmış ve yapılan hipotez testlerinde anlamlılık düzeyi 0,05 alınarak %95 güven aralığı kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen sonuçlara göre sporda sorumluluklara bağlılık alt boyutu 21,05 skor ile en yüksek skora sahiptir. Sonrasında 19,60 skor ile kurallar ve yönetime saygı, 19,52 skor ile sosyal normlara uyum gelmektedir. Ölçekte en az skora sahip alt boyut ise 17,67 puan ile rakibe saygı alt boyutudur. Sınıf değişkenine göre; alt boyutların hiçbirinde anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Cinsiyet değişkenine göre; sporda sorumluluklara bağlılık alt boyutunda kızlar lehine anlamlı bir farklılık söz konusu iken diğer alt boyutlarda anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Gittiği okul türüne göre; tüm alt boyutlarda anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Sosyal normlara uyum alt boyutunda; spor lisesi ve anadolu lisesi meslek lisesinden yüksek puan almıştır. Kurallar ve yönetime saygı alt boyutunda; güzel sanatlar lisesi ve anadolu lisesi meslek lisesinden yüksek puan almıştır. Sporda sorumluluklara bağlılık alt boyutunda; spor lisesi ve anadolu lisesi meslek lisesinden yüksek puan almıştır. Son olarak rakibe saygı alt boyutunda; anadolu lisesi meslek lisesinden yüksek puan almıştır. Katılım sağladığı takım sporuna göre; rakibe saygı alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunamazken diğer alt boyutlarda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sosyal normlara uyum alt boyutunda futbolu, basketbolu hentbol ve raftingi tercih edenler voleybolu tercih edenlerden yüksek puan almıştır. Kurallar ve yönetime saygı ile sporda sorumluluklara bağlılık alt boyutlarında; basketbolu tercih edenler voleybolu tercih edenlerden yüksek puan almıştır. Okul dışı lisanslı olma durumlarına göre; sosyal normlara uyum ve sporda sorumluluklara bağlılık alt boyutlarında lisanslı sporcular lehine anlamlı bir farklılık söz konusu iken diğer alt boyutlarda anlamlı bir farklılığa rastlanılmamıştır. Okul başarı durumu ve ailenin ekonomik durumu değişkenlerine göre; alt boyutların hiçbirinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. İstatistiksel sonuçları dikkate aldığımızda bazı önerilerde bulunacak olursak: Tunceli ilinden seçilen araştırma gurubu daha geniş bir alana yayılarak çalışma geliştirilebilir. Sadece takım sporları yapan öğrencilere değil bireysel spor yapan sporcu öğrencileri de ekleyerek araştırmanın kapsamı genişletilebilir. Küçükler, gençler ve yetişkinlere ayrı ayrı yaş ve gelişimsel özellikleri dikkate alınarak sportmenlik ile ilgili eğitimler sağlanabilir. Rakip takım ile dostluk müsabakaları düzenlenerek birbirlerine saygı duyacağı ortamlar yaratılabilir. Antrenörler, yöneticiler, alanında yetkin sporcular gibi rol model olan bireylerin davranışları iyi örnek olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the sportsmanship orientations of high school students participating in team sports in Tunceli. The study aimed to reach 434 students participating in team sports competitions at the high school level in Tunceli, but 409 volunteer students were reached. A personal information form and the“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”, whose validity and reliability have been proven, were used and analysis was conducted using the SPSS 21.0 program. When we look at the answers given by the participants, considering the cases where the data showed a normal distribution, the“t-test”was applied between two variables, and in cases where there were more than two variables, the“ANOVA”test was applied and the significance level was taken as 0,05 and a 95% confidence interval was used in the hypothesis tests performed. According to the results obtained from the scale, the Commitment to Responsibilities in Sports sub-dimension has the highest score with 21,05. It is followed by Respect for Rules and Management with 19,60, and Compliance with Social Norms with 19,52. The sub-dimension with the lowest score is Respect for Opponents, scoring 17,67. Class Variable: No significant differences were found in any of the sub-dimensions. Gender Variable: A significant difference was found in the Commitment to Responsibilities in Sports sub-dimension in favor of female students, while no significant differences were found in the other sub-dimensions. School Type Variable: Significant differences were found in all sub-dimensions. In Compliance with Social Norms sub-dimension, sports high school and Anatolian high school students scored higher than vocational high school students. In Respect for Rules and Management sub-dimension, fine arts high school and Anatolian high school students scored higher than vocational high school students. In the Commitment to Responsibilities in Sports sub-dimension, sports high school and Anatolian high school students scored higher than vocational high school students. In Respect for Opponents sub-dimension, Anatolian high school students scored higher than vocational high school students. Participation in Team Sports: No significant difference was found in the Respect for Opponents sub-dimension, while significant differences were found in the other sub-dimensions. In Compliance with Social Norms sub-dimension, students who preferred football, basketball, handball, and rafting scored higher than those who preferred volleyball. Respect for Rules, and Management and Commitment to Responsibilities in Sports sub-dimensions, students who preferred basketball scored higher than those who preferred volleyball. Licensed Athletes: Significant differences were found in favor of licensed athletes in Compliance with Social Norms and Commitment to Responsibilities in Sports sub-dimensions, while no significant differences were found in the other sub-dimensions. Academic Success and Family Economic Status Variables: No significant differences were found in any of the sub-dimensions. When we consider the statistical results, we can make some suggestions: The study can be conducted by spreading the sample group selected from Tunceli province to a wider area. The scope of the research can be expanded by including not only students who do team sports but also athlete students who do individual sports. Sportsmanship training can be provided for minors, young people and adults separately, considering their age and developmental characteristics. Friendly competitions can be organized with the opposing team to create environments where they will respect each other. The behaviors of individuals who are role models such as coaches, managers, and competent athletes in their fields can be good examples.