Buffer based approaches for managing uncertainties in supply chain risk modelling
Tedarik zinciri risk modellemesinde belirsizliklerin yönetimine yönelik tampon tabanlı yaklaşımlar
- Tez No: 882957
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN, DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz hızlı değişen iş dünyasında, tedarik zinciri şirketlerin başarısı için kritik bir rol oynamaktadır. Şirketler rekabetçiliği artırmak ve var olan iş taahhütlerini sürdürmeye odaklanarak bu pazarlık dengesini sağlamaya çalışırlar. Bu nedenle, etkili çizelgeleme stratejisi gerektiren dinamik ve endojen sistemler için terminlere bağlılık önem arz eder. Bu çalışmada, birincil amaç sisteme zaman tamponlarını entegre ederek proseslerdeki belirsizlikten kaynaklanan riskleri ele almak ve kontrol etmektir. Bu kapsamda termin tamponu ve proses tamponu olmak üzere iki çeşit zaman tamponu kullanılmaktadır. Tamponları belirlemek için üç tampon metodolojisi önerilmektedir: statik, yarı-dinamik ve dinamik tampon methodu. Bu yaklaşımlar, iş sahiplerince belirlenen hedef seviyeye ulaşmak için kullanılır. Bu yaklaşımların etkinliği çeşitli ayarlar altında test edilir ve hedeften sapma gözlemlenir. Sonuç olarak, dinamik tampon yaklaşımı en etkili yöntem olarak gözlemlenmiştir, onu sırasıyla statik ve yarı-dinamik tampon yaklaşımları takip eder. Özetle, bu çalışma belirsizlik risklerine maruz kalan şirketlerin kendi şartlarına ve beklentilerine göre bu yaklaşımları önermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving business world, the supply chain performs a crucial role for the success of companies. Companies endeavor to balance the trade-off between focus on enhancing competitiveness and maintaining business commitments. Hence, adherence to promised due date becomes essential within dynamic and endogenous systems, requiring efficient scheduling strategies. In this thesis, our primary objective is to address and control risks associated with uncertainty in processes by integrating time buffers into the system. Specifically, due date buffer and process buffer are the types of time buffers utilized within this scope. Three buffer methodologies are proposed to determine the buffers: static, semi-dynamic and dynamic approaches. These approaches are employed to achieve the target level decided by business owners. The efficiency of these approaches is tested under various settings and the deviation from the target is observed. Consequently, the dynamic buffer approach emerges as the most effective, followed by the static and semi-dynamic buffer approaches. In essence, the thesis proposes these alternative approaches according to the specific environment and expectations of companies facing inherent risks of uncertainties.