Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin marka değer algısının online satın alma davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of brand value perception of physical education and sports teachers on online shopping behaviour
- Tez No: 882958
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin online alışveriş deneyimlerini ve marka değer algılarının üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma bağlamında katılımcıların online alışveriş platformlarını tercih etme nedenleri, markaları seçerken dikkate aldıkları kriterler ve markaların değerini nasıl algıladıkları ile etkiler değerlendirilmiştir. Materyal ve metot: Karma yöntemlerden sıralı açıklayıcı desen kullanılan bu çalışmanın nicel yönünü tarama deseni, nitel yönünü ise uygulama sonunda beden eğitimi ve spor öğretmenlerine yapılan görüşmeler oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Malatya İl Mili Eğitim müdürlüğüne bağlı merkez okullarında çalışan 516 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu Yazıcı ve Erdoğan tarafından oluşturulan örneklem büyüklüğü belirleme tablosunda 0.05 örneklem hatasına (p=0.05 ve q=0.05) göre 217 öğretmen kolay örnekleme yöntemine göre seçilmiştir Verilerin değerlendirilebilmesi için çarpıklık ve basıklık testleri ve normal dağılım testi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenebilmesi için t-testi, ANOVA testi ve post hoc testi olarak da LSD testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the online shopping experiences of physical education and sports teachers and their effects on brand value perceptions. In the context of the study, the reasons why the participants prefer online shopping platforms, the criteria they consider when choosing brands and how they perceive the value of brands and the effects were evaluated. Material and method: The quantitative aspect of this study, which uses the sequential explanatory design from mixed methods, consists of a survey design, and the qualitative aspect consists of interviews with physical education and sports teachers at the end of the study. The population of the study consists of 516 Physical Education and Sports Teachers working in the central schools of Malatya Provincial Directorate of Primary Education. According to the sampling error of 0.05 (p=0.05 and q=0.05) in the sample size determination table created by Yazıcı and Erdoğan, 217 teachers were selected according to the simple samples method. In order to evaluate the data, skewness and kurtosis tests and normal distribution test were performed. In order to determine the relationships between variables, t-test, ANOVA test and LSD test as post hoc test were performed.