Clash detection and avoidance for large scale projects: A Delphi survey to identify and prioritize causes of clashes
Büyük ölçekli projeler için çakışma tespiti ve çakışma önleme: Çakışmaların nedenlerini belirlemek ve önceliklendirmek için bir Delphi anketi
  1. Tez No: 882975
  2. Yazar: AYBALA TUBA KURUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YEŞİM İLERİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapı Bilgi Modelleme (YBM), inşaat endüstrisinde devrimsel bir ilerlemedir ve proje tasarımından inşaata kadar birçok fayda sunar. Üç boyutlu modelleme teknolojisini kullanarak, YBM farklı disiplinlerden tasarım verilerini entegre eder ve mimari, elektrik, mekanik, yapısal ve diğer disiplinler arasındaki çelişkileri veya çakışmaları kolayca tespit etmeyi sağlar. YBM, bu tür çakışmaların ve müdahalelerin inşaat süreçleri başlamadan önce erken tespitini mümkün kılarak inşaat sırasında zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Çakışma tespiti birçok fayda sunsa da, YBM yöneticilerinin her bir çakışmayı ayrı ayrı tarayıp analiz etmesi gerektiğinden önemli zaman ve çaba gerektirir. Çakışma tespiti süreçlerinin zaman kısıtlamaları nedeniyle, mevcut literatürde çakışma tespitinden çakışma önleme yöntemlerine bir geçiş gözlemlenmektedir. Araştırma hedefleri, akademik literatür ve pratik senaryolara derinlemesine inerek çatışmaların temel tetikleyicilerini ortaya çıkarmayı amaçlar. Belirlenen çakışma kök nedenleri, süreç, insan, ürün ve platformla ilgili faktörler olmak üzere dört ana gruba ayrılmıştır. Bu nedenlerin kategorize edilmesinin amacı, farklı alanlarda çakışmalara katkı sağlayan faktörlerin kapsamlı bir anlayışını sunmaktır. Çalışma, 32 tanımlanan çatışma nedeninin KIA Terminal II projesinde çalışan 13 uzman tarafından Delphi analizi kullanılarak değerlendirilmesi ve önem sırasına göre sıralanması yoluyla bu kök nedenlerin önemini ölçmeyi amaçlar. Anket bulguları, 'İnşaat sırasında yapılan değişikliklerin' en önemli çakışma nedeni olarak tanımlandığını göstermiş olup 'yazılım hataları' en az önemli çakışma nedeni olarak sıralanmıştır. Araştırma, değişim, tasarım, YBM, organizasyon, Kalite Güvence/Kalite Kontrol (QA/QC) ve dikkatli zamanlama ve planlama yönetimi yoluyla çakışma önleme stratejileri önermektedir. Bu çalışmanın bulguları, inşaat projelerinde çakışmaların pratik ve kök nedenlerini belirleyerek inşaat profesyonellerine çakışma önleme stratejileri sunarak BIM tabanlı çakışma tespit süreçleri üzerine mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) is a revolutionary advancement in the construction industry, offering numerous benefits throughout the processes from project design to construction. By utilizing three-dimensional modeling technology, BIM integrates design data from various disciplines, facilitating the easy detection of discrepancies or clashes among architectural, electrical, mechanical, structural, and other disciplines. BIM enables the early detection of such clashes and interferences before the construction processes begin, leading to time and cost savings during construction. While clash detection offers many benefits, it still requires significant time and effort as BIM managers need to individually scan and analyse each clash. Due to the time constraints of clash detection processes, a shift from clash detection to clash prevention methods has been observed in the current literature. The research objectives encompass a comprehensive exploration to uncover the underlying triggers of clashes by delving into academic literature and practical scenarios with a case study `KIA Terminal II Project`. The identified clash root causes are categorized into four main groups: process, people, product, and platform-related factors. Categorizing these reasons aims to provide a comprehensive understanding of factors contributing to clashes in different areas. The study aims to gauge the importance of these root causes through expert consensus. Therefore, 32 identified clash reasons were evaluated by 13 experts working on KIA Terminal II project using a Delphi analysis and ranked by importance. The findings of the survey have shown that `Changes during the construction` is identified as the most significant cause of clashes whereas `Software errors` ranked as the least important cause of clashes. The research proposes strategies for conflict prevention through proficient management of change, design, BIM, organization, Quality Assurance/Quality Control (QA/QC), as well as meticulous scheduling and planning. The findings of this study aim to contribute to the existing literature on BIM-based clash detection processes by identifying practical and root causes of clashes in construction projects and providing clash avoidance strategies to construction professionals.