Sağlıkta Kalite Standartlarının (SKS) Diyaliz Merkezi çalışanlarında kalite algısı ve çalışan performansı üzerine etkileri: İstanbul örneği
The effects of health quality standards on quality perception and employee performance among dialysis center employees: The Case of İstanbul
  1. Tez No: 882982
  2. Yazar: METE ÇİLTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sağlık hizmetlerinin merkezinde insan bulunmaktadır. Bilimsel, yasal ve tıbbi standartlara uygun olarak verilen sağlık hizmeti ve tıbbi müdaheleler sağlık hizmetlerinde kaliteyi meydana getirmektedir. Ülkemizde diyaliz merkezlerinin sağlık hizmeti verirken uyması gereken sağlıkta kalite standartları sağlık bakanlığınca belirlenmiştir. Bu çalışmada diyaliz merkezlerinde sağlıkta kalite standartları doğrultusunda sağlık hizmeti verilirken çalışanların bu çalışmalar ile ilgili algı ve fikirlerinin, performanslarını nasıl etkilediği incelenmektedir. Çalışma 01.09.2021 ile 01.02.2022 tarihleri arasında, İstanbul ilinde 13 ayrı özel diyaliz merkezlerinde yapılmıştır, katılımcı sayısı 191 olup değerlendirilen anket sayısı ise 159 dur. Kalite ölçeğinde, Bayer (2016)' in kalite algısı ölçeği kullanılmış olup, performans ölçeğinde Gürbüz (2014)' ün performans ölçeği yer almaktadır. Demografik bilgilerin toplandığı sorularla da çalışanların demografik özelliklerinin kalite algısına ve performanslarına olan etkileri incelenmiştir. Anket verileri SPSS 25.0 programı ile değerlendirilmiş olup, istatistiksel anlamlılık testlerinden (Faktör analizi, T-testi, Anova testi ve Korelasyon analizi) uygun olanlar kullanılmıştır. Bu çalışmada kalite ölçeği; yönetime katılım anlayışı boyutu ve çalışanların ödüllendirilmesi boyutları, performans ölçeği; durum değerlendirme boyutu ortaya çıkmıştır. Diyaliz merkezi çalışanlarının, kalite ölçeğinde; yaş, eğitim durumu, gelir durumu, toplam tecrübe, kurumdaki tecrübesi ve kurumdaki görevi anlamlı bir şekilde farklılaşmış, performans ölçeğinde ise; sadece eğitim durumu anlamlı farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
People are at the center of healthcare services. Healthcare services and medical interventions provided in accordance with scientific, legal and medical standards create quality in health services. In our country, the health quality standards that dialysis centers must comply with while providing healthcare services have been determined by the Ministry of Health. The aim of this study is to examine how employees' perceptions and ideas about these studies affect their performance while providing healthcare services in line with health quality standards in dialysis centers. The study was conducted between 01.09.2021 and 01.02.2022 in 13 separate private dialysis centers in Istanbul, total participants were 191 and the number of surveys evaluated were 159. Bayer (2016)'s quality perception scale was used, and in the performance scale, Gürbüz (2014)'s performance scale was used. The effects of employees' demographic characteristics on their quality perception and performance were examined through questions collecting demographic information. Survey data were evaluated with the SPSS 25.0 program, statistical significance tests (Factor analysis, T-test, Anova test and Correlation analysis) were used. Quality scale in this study; dimension of participation in management and rewarding of employees, performance scale; The situation evaluation dimension has emerged. Dialysis center employees, on the quality scale; Age, education level, income level, total experience, experience in the institution and position in the institution differed significantly, and on the performance scale; Only educational status differed significantly.