Kula jeoparkı aktinobakterilerinin izolasyonu, biyoçeşitliliği ve biyoaktivite potansiyelinin araştırılması
Isolation of kula geopark actinobacteria, investigation of its biodiversity and bioactivity potentials
- Tez No: 882994
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kula Jeoparkı topraklarından elde edilen 34 aktinobakterinin biyoaktivite potansiyelini belirlemek amacıyla dört bitki gelişim (siderofor üretimi, indol asetik asit üretimi, azot fiksasyonu ve fosfat çözündürme) ve antimikrobiyal aktivite testi gerçekleştirilmiştir. Bitki gelişimi test sonuçlarına bakıldığında Actinomadura, Amycolatopsis, Kribbella, Micromonospora, Nocardia, Nonomuraea, Pseudonocardia, Saccharothrix ve Streptomyces cinsi izolatların bitki gelişimini artırıcı etkilere sahip olduğu görülmektedir. Antimikrobiyal aktivite sonuçlarında ise en geniş inhibisyon zonları Amycolatopsis üyesi izolatlarda gözlenirken, en fazla patojene karşı aktivite gösteren izolatın Micromonospora sp. KC97 olduğu tespit edilmiştir. Böylece, bir volkanik bölge olan Kula Jeoparkı'nın dokuz farklı cinsle oldukça geniş aktinobakteriyel çeşitliliğe sahip olduğu ve jeopark toprakları izolatlarının önemli bir biyoaktiviteye sahip olduğu ilk defa bu çalışmayla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Four plant growth (siderophore production, indole acetic acid production, nitrogen fixation and phosphate solubilization) and antimicrobial activity tests were performed to determine the bioactivity potential of 34 actinobacteria obtained from Kula Geopark soils. Plant growth test results showed that isolates of Actinomadura, Amycolatopsis, Kribbella, Micromonospora, Nocardia, Nonomuraea, Pseudonocardia, Saccharothrix and Streptomyces had plant growth promoting activity In the antimicrobial activity results, the widest inhibition zones were observed in Amycolatopsis isolates. It was determined that the isolate with the highest activity against pathogens was Micromonospora sp KC97. Thus, it was demonstrated for the first time in this study that Kula Geopark, a volcanic region, has a very wide actinobacterial diversity with nine different genera and that the isolates of the geopark soils have an important bioactivity.