Manisa ili Kula ilçesindeki sakız tipi evler ve koruma sorunları üzerine bir araştırma
A study on chios type houses and conservation problems in Kula district of Manisa
  1. Tez No: 608012
  2. Yazar: EMİNE DERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Kula; geleneksel Osmanlı kent dokusunu günümüze kadar koruyan küçük Anadolu kentlerinden birisidir. 1979 yılında tescillenen yerleşimde günümüzde 800'ün üzerinde tescilli yapı yer almaktadır. Kültürel mirasın devamlılığı için bu kent dokusunun sürekliliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Kula Volkanik Jeoparkı'nın Unesco Jeopark Ağı' na katılmasıyla birlikte bölgedeki geleneksel evlerin de restorasyon çalışmaları önem kazanmıştır. Bu çalışmada amaç, Sakız tipi evlerin genel mimari özellikleri incelenerek, koruma sorunlarının belirlenmesi ve koruma yaklaşımına yönelik öneriler geliştirilmesidir. Sakız tipi evlerin yaygın olarak görüldüğü Akgün ve Zaferiye Mahallelerinde çalışma yapılarak, Sakız tipi evler Türk evleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve mimari özellikleri belirlenmiştir. Bunun neticesinde, korumanın olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Tespit çalışmaları için, anket, veri toplama, mevcut durum tespiti, fotoğraflama gibi belgeleme yöntemlerine başvurulmuştur. Yapılan çalışmalarda Sakız tipi evlerin genellikle iç sofalı, birkaç basamakla ulaşılan ana giriş kapısının sofaya açıldığı, avlu kapısının ayrı olduğu, Türk evlerine göre simetrik cepheli olduğu, bazı evlerin dış görünüşlerinin korunduğu, iç mekanlarda değişiklikler yapıldığı; bazı evlerin terk edildiği, bazı evlerin ise kısmi olarak korunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak geleneksel Kula evleri gibi Sakız tipi evlerin de korunmasına gereken önemin verilmediği görülmüştür. Koruma bilincinin yoksunluğu ve maddi imkansızlıklar nedeniyle bölgenin restorasyon çalışmalarının yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kula; It is one of the small Anatolian cities that maintains the traditional Ottoman city texture to the present day. The settlement, which is registered in 1979, has more than 800 proprietary structures today. It is aimed to ensure continuity of this urban tissue for the continuity of cultural heritage. The restoration of traditional houses in the region has gained importance with the involvement of Kula volcanic Jeoparı in the Unesco Jeopark network. The aim of this study is to examine the general architectural features of Chios-type houses, to identify protection problems and to develop recommendations for protection approach. The Chios type houses are widely seen in Akgun and Zaferiye neighborhoods, and the Chios types are examined in comparison with Turkish houses and architectural features have been determined. As a result, the effects of positive and immortal love of protection are examined. Documentation methods such as survey, data collection, current situation determination and photographing were applied for the determination studies. In the studies carried out, the interior of the Chios-type houses, a few steps to the main entrance door opened to the table, the courtyard door is separate, according to the Turkish houses symmetrical facade, some houses are protected by the exterior appearances, interior changes was made some houses were abandoned and some houses were partially preserved. As a result, it was observed that the Chios-type houses, such as traditional Kula houses, were not given any importance to protect. Due to the lack of protection consciousness and material impossibility, the restoration work of the region has been determined insufficient.