Karar destek sistemleri ve öğrenci işlerinde bir uygulama
  1. Tez No: 8830
  2. Yazar: M.EMİN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSA ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
IV ÖZET Karar Destek Sistemleri konusunda son yıllarda büyük gelişmeler gözlenmiştir- Bu gelişmenin ardında iki önemli etken bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, mikrobilgisayarların ortaya çıkısı ile mümkün olabilen kişisel bilgisayar kul lanımıdır. İkincisi ise karar verme ve problem çözme süreçlerinin öğrenme süreci ile birarada ele alınmasıdır. Böylelikle Karar Destek Sistemleri problem çözmekte kullanıldıkları gibi aynı zamanda problem çözmeyi de öğretmektedirler. Bu çalışmada, Karar Destek Sistemleri 'nin genel amaçlı bir bilgi ortamında kullanıcıya sağlanan problem arama ve problem çözme yordamları olarak kurulabileceği gösterilmistir. Anadolu üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde gerçekleştirilen bu çalışmayla Bölüm öğrenci Bilgi Sistemi adı verilen bilgisayarlı bir bilgi ortamı oluşturulmuştur. Yoğun bilgi akışı içeren öğrenci Bilgi Sisteminin sahip olduğu bilgi yapısı ve dBASE veri tabanı yönetim sisteminin sağladığı esnek kullanım olanaklarının kullanıcıya bu konu da güçlü bir problem çözme ortamı yarattığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler Karar Destek Sistemleri Mikrobilgi sayarlar Veri Tabanı Yönetim Sistemleri Veri Tabanı Tasarımı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Significant developments have occured in the Decision Support Systems area in the last decade. Two important factors may be counted as the driving forces of this development. First, personel use of computers became possible by the introduction of microcomputers. Secondly» the interrelation between the managerial decision and problem solving processes and the learning process were further investigated. Thus the potential use of Decision Support Systems in learning is noticed besides the classical use of the information systems in problem solving. In this study it is proposed that Decision Support Systems can be developed as the problem finding and problem solving procedures in a general purpose information system environment. This approach is implemented at the Department of Industrial Engineering of Anadolu University to develop an information system named Student Information System. It is shown that the data structure of the system and the flexibility of the dBase data base management system are providing a powerful problem solving tool to the user even the data transfer rate is significantly high in this environment. Key words Decision Support Systems Microcomputers Data Base Management Systems Data Base Design