Uzaktan eğitim-öğretimin yönetimi
The managemet of distance education-instruction
- Tez No: 221279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TOPRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Toplumu oluşturan bireylerin, geleneksel eğitim sistemleri ile karşılanamayan her türlü eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasında; zaman ve mekân sınırlamalarını kaldıran, imkân ve fırsat eşitliği sağlayan, öğrenci merkezli eğitim anlayışlarına uygun, bilgisayar ve internet teknolojilerini kullanan internet tabanlı öğretim, geleneksel eğitime bir alternatif veya destek olarak karşımıza çıkmaktadır.Uzaktan eğitim-öğretim alanyazını incelendiğinde, genellikle uzaktan eğitim/öğretimin sunuluş şekli (internet tabanlı öğretim, posta yoluyla öğretim, radyo ve televizyon yoluyla sağlanan uzaktan öğretim vb.), uzaktan öğretimde öğrenci başarısının değerlendirilmesi, öğretim tasarım modelleri gibi uzaktan öğretimde öğretimin uygulama aşamasını ilgilendiren konuların üzerinde yoğunlaşıldığı gözlenmektedir. Oysa uzaktan eğitim-öğretim sürecinin başarısı; planlama, örgütlenme, çalışmaların eşgüdümlenmesi, bireysel ve örgütsel başarının değerlendirilmesi, sistemi oluşturan öğeler arasında iletişim sağlanması, sistemin işleyiş mekanizmasında karar verme vb konuların iyi yönetilmesine bağlıdır. Bu nedenle, uzaktan öğretim kurumunun yapısını ve yönetimini ilgilendiren konularda yeni araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, az da olsa bir katkı sağlaması amacıyla gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada; uzaktan eğitim-öğretimde yer alan görevlilerin özellikleri, rolleri ve görevleri geleneksel alanyazın temelinde incelenmiş, değişen roller ve özelliklerinin yanı sıra yeni roller ve özellikler belirlenmiştir. Ayrıca uzaktan eğitim-öğretimde iletişim ve etkileşimin öneminin farkında olarak, fiziksel mesafeye rağmen uzaktan eğitim/öğretimin gerektirdiği işlerin en uygun şekilde yapılabilmesi için bir iletişim biçimi önerilmiştir. Ayrıca uzaktan eğitim-öğretim kurumlarının yönetimi, yönetim fonksiyonları olan karar verme, planlama, örgütleme, iletişim, etki, koordinasyon ve değerlendirme bağlamında incelenmiş, uzaktan eğitim-öğretim merkezleri için bir yönetim modeli de önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Derestricting time and place limitation, obtaining opportunity and chance equality, suiting to the student centered educational approaches, using computer and internet technologies, the web-based education appears as an alternative or assistant to the traditional educational systems.When distance education/instruction literature is examined, it?s seen that the studies are about the practise stage of distance education like application process as different practice forms of distance education/instruction (web-based instruction, distance teaching by mail, radio and tv etc.). Yet, the success of application process is also among the issues that requires to be examined in terms of relation to the structure and management of distance teaching as planning, coordination of Works, communication between units, the process of decision making. For this reason, new researches about structure and management of the distance education institutions? are needed. This study is done with the aim of contributing to the literature.In this study, distance education employees? characteristics, roles and duties are examined based on traditional literature, new roles and characteristics are determined besides changing roles and characteristics. Also, being aware of the important of the communication in distance education/instruction, a communication model is proposed to do the works which distance education requires despite physical distance. Furthermore, distance education/instruction institutions? management is examined within the functions of management ?decision making, planning, organising, communication, effect, coordination and evaluation. And a management model is proposed for distance education centres.