İÖ V.-IV. Yüzyıllarda Atina-Sparta-Pers ilişkileri
BC V.-IV. Athens-Sparta-Persian relations in the Centuries
- Tez No: 883005
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde Atina ve Sparta kent devletleri ile Pers İmparatorluğu'nun geliştirdikleri askeri ve diplomatik ilişkiler, bu devletlerin bakış açıları bir arada verilerek incelemiş ve aralarındaki siyasi ilişkiler daha iyi anlaşılmaya çalışılmıştır. Konu hakkında üretilen antik ve modern kaynakların değerlendirilmesiyle başlattığımız ve Perslerin Anadolu'ya gelişiyle devam ettirdiğimiz birinci bölümde, her biri bölgesel güç olma mücadelesi veren Atina ve Sparta kent devletlerinin Pers İmparatorluğu ile olan temasları işlenmiştir. İkinci bölümde bölgesel bir güç olmak yerine bir hegemonya kurmak isteyen Atina karşısında Sparta ile Pers İmparatorluğu'nun zorunlu ittifakı incelenmiştir. Üçüncü bölümde köklü mirası olan denge politikasını kullanan Pers İmparatorluğu'nun Atina ve Sparta'yı baskılama çabası ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise tez boyunca bahsedilen görüşler değerlendirilerek konuya ilişkin yeni yaklaşımlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the military and diplomatic relations between the city-states of Athens and Sparta and the Persian Empire in the Classical Period are analysed by presenting the perspectives of these states together and the political relations between them are tried to be better understood. The first chapter, which begins with the evaluation of ancient and modern sources on the subject and continues with the arrival of the Persians in Anatolia, deals with the contacts of the city-states of Athens and Sparta, each of which struggled to become a regional power, with the Persian Empire. The second part analyses the forced alliance between Sparta and the Persian Empire against Athens, which wanted to establish hegemony instead of becoming a regional power. The third chapter deals with the Persian Empire's efforts to suppress Athens and Sparta by utilising its deep-rooted legacy of a policy of balance. In the conclusion section, the views mentioned throughout the thesis are evaluated and new approaches to the subject are emphasised.