Development and implementation of the sustainable development goals unit: Exploring students' systems thinking skills and ethical reasoning
Sürdürülebilir kalkınma amaçları ünitesinin geliştirilmesi ve uygulanması: Öğrencilerin sistemsel düşünme becerilerinin ve etik muhakemelerinin incelenmesi
- Tez No: 883004
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Günümüz dünyasında en önemli derslerden biri, öğrencilere, dünyanın her yerindeki insanların ve tüm canlıların refahını artırırken aynı zamanda dünyamızı sürdürülebilmek için, dünyayı bir sistem olarak nasıl düşüneceklerini ve etik olarak nasıl akıl yürüteceklerini öğretmektir. K-12 eğitiminde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Eğitimi, ortaokul öğrencilerinin sistemsel düşünme becerilerini ve etik akıl yürütmelerini geliştirmeye yardımcı olabilir ve böylece, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak için, öğrencilerin dünyayı bir sistem olarak anlamalarını ve etik akıl yürüterek, bilinçli kararlar almalarını sağlayabilir. Ancak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) konusunda K-12 düzeyinde uygulamaya konulabilecek eğitim materyali eksikliği bulunmaktadır. Bu nedenle, mevcut çalışma, eğitim tasarımına dayalı araştırma yoluyla bu ihtiyacı gidermeyi ve öğren-düşün-harekete geç yaklaşımına dayalı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ünitesinin geliştirilmesi ve uygulanması yoluyla değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu ünite ortaokul öğrencilerinin sistemsel düşünme becerilerini ve etik muhakeme becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla, 8 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırma grubu, Türkiye'deki bir devlet okulunda 'Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği' seçmeli dersine kayıtlı 20 7. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın sistemsel düşünme becerileri ve etik akıl yürütmeye ilişkin verileri, öğrencilerden gerçek yaşam senaryosu ('Ev' belgeseli), senaryoya ilişkin açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ünitesinin uygulanmasından önce ve sonra toplanmıştır. Açık uçlu soruların ve yarı yapılandırılmış görüşmelerin transkripsiyonları araştırmacı tarafından geliştirilen rubriklerle, tümdengelimli içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmayla, ortaokul öğrencilerine yönelik öğren-düşün-harekete geç yaklaşımına dayalı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ünitesi geliştirilmiştir. Ayrıca, sonuçlar öğren-düşün-harekete geç yaklaşımına dayalı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ünitesinin ortaokul öğrencilerinin sistemsel düşünme becerilerini ve etik muhakeme becerilerini geliştirebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, one of the crucial lessons is to teach students how to think of the world as a system and reason ethically for sustaining our world while improving well-being for people and all living all over the world. Education for Sustainable Development Goals (ESDG) in K-12 education can help improve middle school students' systems thinking skills and ethical reasoning and thus, it can enable students to see the world as a system and take informed decisions by reasoning ethically to achieve sustainable development goals (SDGs). However, there is a lack of educational material to put into practice regarding sustainable development goals (SDGs) at K-12 levels. Therefore, the current study aims to address this need through educational design-based research, leading to the development and evaluation of the implementation of a learn–think–act approach-based Sustainable Development Goals (SDGs) unit. This unit was implemented for 8 weeks to help develop middle school students' systems thinking skills and ethical reasoning. The research group consists of 20 7th grade students enrolled in the 'Environmental Education and Climate Change' elective course given at a public school in Türkiye. The data of the study on systems thinking skills and ethical reasoning were collected from students through the real-life scenario ('Home' documentary), open-ended questions related to the scenario, and semi-structured interviews before and after the implementation of the SDG unit. Transcriptions of the open-ended questions and semi-structured interviews were analyzed with deductive content analysis based on the rubrics developed by researcher. As a result of the current study, the Sustainable Development Goals unit was developed based on the learn-think-act approach. In addition, the results showed that the learn-think-act based-Sustainable Development Goals unit developed students' systems thinking skills and ethical reasoning in action.