Tekir kedilerde reprodüksiyon durumlarına bağlı olarak plazma progesteron ve östrodiol 17 beta düzeylerindeki değişimler
Changing of plasma progesterone and oestradiol 17beta levels according to reproduction in the Tekir cats
- Tez No: 88302
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
7 -ÖZET Bu çalışmada yerli ırk kedilerde ortalama siklus faz uzunlukları, östrus aralıkları, proöstrus, östrus. anöstrus, yalancı gebelik, gebelik dönemlerinde östradiol 17p ve progesteron düzeyleri belirlenmeye çalışıldı. Çalışmada iki anneden elde edilen 5 adet yerli dişi 13 ay boyunca aynı bakım beslenme koşullarında tutularak 3,5 aydan 5 aylığa kadar beş günde bir, 5 aylıktan itibaren üç günde bir olacak şekilde düzenli aralıklarla ve günün aynı saatlerinde kan alındı, elde edilen plazmalar -20°C'de analiz edilene kadar bekletildi. Kompetitif immunoassey tekniğine göre serum östradiol 17p ve progesteron düzeyleri ölçülmüştür. Kedilerde sikluslara göre ortalama plazma östradiol 17{3 ve progesteron düzeyleri ve süreleri sırasıyla proöstrusta 24,80 ± 0,92 pg/ml, 0,54 ±0,14 ng/ml, 3 - 4,8 gün; östrusta 52,94 ± 1,87 pg/ml, 0,43 ± 0,04 ng/ml, 1 0,5 - 21,2 gün; anöstrusta 17,33 ± 0,96 pg/ml, 0,44 ± 0,05 ng/ml, 13,5 - 15 gün ve yalancı gebelikte 17,02 ±1,9 pg/ml, 31,57 ± 2,48 ng/ml olarak saptandı. Gebe kedilerde gebelik süresi 60 - 63 gün olarak tespit edildi. Bu dönemde östradiol 173'nın bazal seviyede olduğu ve progesteronun çiftleşmeden sonra bazal düzeyden (21 -24. günler) 30 ± 1 ng/ml'ye ulaştığı saptanmıştır. Sonuç olarak kedilerde östrus siklusunun tüm evrelerini ve gebeliğin hormonal değişikliklerini kesin olarak saptamak için östradiol 17f3 ve progesteron dışında LH, FSH, prolaktin hormonlarının düzeylerine bakılmasının yanı sıra kan alımının siklus dönemlerinde daha sık olarak yapılması ve ayrıca özellikle kan alımının kediler için bir stres faktörü olarak göz önünde bulundurulması gerektiği, bu nedenle progesteron ve östradiol 17J3'ın dışkıdaki metabolitlerinin aracılığı ile daha detaylı çalışmalar yapmanın yararlı olacağı düşünüldü. 56
Özet (Çeviri)
8 -SUMMARY In this study average cycle phase lengths, oestrus spares, progesterone and oestrodiol 17J3 levels in proestrus, oestrus, anoestrus, pseudopregnancy, pregnancy periods were defined in local raced cats. Five local female kittens from two queens were kept in the same care and nutrition conditions for 13 months. Routine blood samples were obtained on the same times of the day, one time for every 5 days from 3,5 months old until 5 months old; after they were 5 months old, in every 3 days. These collected plasma were stored at -20°C until assayed. Plasma progesterone and oestradiol 17|3 concentrations were measured by Competitive Immunoassay Technique. Average plasma progesterone and oestradiol 17p levels and periods according to cycles in cats are as follows in order; in proestrus 24,8 ± 0,92 pg/ml, 0,54 ± 0,14 ng/ml, 3 - 4,8 days; in oestrus 52,94 ± 1,87 pg/ml, 0,43 ± 0,042 ng/ml, 10,5 - 21,2 days; in anoestrus 17,33 ± 0,96 pg/ml, 0,44 ± 0,048 ng/ml, 13,5-15 days; and in pseudopregnancy 17,02 ±1,9 pg/ml, 31,57 ± 2,48 ng/ml. Pregnancy periods were determined that, oestradiol 17p was in basal level and progesterone reached from the basal level ( in 21'th-24'th days) to 30 ± 1 ng/ml after the copulation. As a result; in our point of view, to fix certainly all the phases of oestrus cycles and hormonal changes in pregnancy periods of cats; LH, FSH, prolactine hormones levels have to be checked other than oestradiol 17p and progesterone to make blood examinations in frequent periods in cycle phases, and it have to taken consideretion that the blood obtaines are stress factors especially on cats; so detailed studies have to be made with the feces in progesterone and oestradiol 173's metabolits. 57