Tasarımla kalite (QbD) yaklaşımı ile uzatılmış salımlı asiklovir nanofiberlerinin hazırlanması ve In Vitro - In Vivo değerlendirilmesi
Preparation of extended release acyclovir nanofibers with quality by design (QbD) and their In Vitro - In Vivo evaluation
  1. Tez No: 883014
  2. Yazar: İREM NAMLI OKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN DEMİREL, PROF. DR. NEŞE BUKET AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Asiklovir, antiviral tedavide uzun yıllardır kullanılan etkili ve güvenli bir bileşiktir ancak yüksek dozda sık dozlarla kullanım gerektirmektedir. Tez çalışmasının temel hedefi, asiklovir tedavisinin kalitesini artırmak için Tasarımla Kalite yaklaşımından faydalanılarak istenilen kalite özelliklerine sahip nanofiberler hazırlanması ve değerlendirilmesidir. Çalışmada, uzatılmış salım sağlayan nanofiberler üretmek amacıyla Eudragit® S 100 ve Resomer® RG 504H polimerleri kullanılmıştır. Permeabiliteyi artırabileceği düşünülen yardımcı maddeler olarak D-α-tokoferol polietilen glikol 1000 süksinat, poli(metil vinil eter-alt-maleik anhidrid) ve Soluplus® tercih edilmiştir. Etkin maddeye uyumlu bir çözücü sistemi geliştirilerek, polimerler ve yardımcı maddelerle birlikte elektroeğirme yöntemiyle nanofiberler hazırlanmıştır. Hazırlanan nanofiberlerde taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile morfolojik karakterizasyon yapılmış ve pH 6.8 ortamında etkin madde salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak üç farklı düzeyde salımı uzatan formülasyonlar tasarlanmıştır. Bu formülasyonlar üzerinde detaylı katı hal karakterizasyonları, pH 1.2 ve 6.8 ortamlarında salım çalışmaları, hücre kültürü çalışmaları yapılmıştır. Hücre kültürü çalışmalarında formülasyonların sitotoksisitesi ve farklı kanser hücre hatları kullanılarak antikanser aktivite de araştırılmıştır. Seçilen bir formülasyon ile optimizasyon çalışmasının ileri karakterizasyonları yapılmıştır. Bu formülasyon ile farmakokinetik çalışmalar gerçekleştirilmiş ve formülasyonun oral biyoyararlanıma katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acyclovir is an effective and safe compound that has been used in antiviral therapy for many years; however, it requires frequent high-dose administration. The main objective of this thesis is to prepare and evaluate nanofibers with desired quality attributes using the Quality by Design approach to enhance the quality of acyclovir therapy. In this study, Eudragit® S 100 and Resomer® RG 504H polymers were used to produce extended-release nanofibers. D-α-tocopheryl polyethylene glycol 1000 succinate, poly(methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride), and Soluplus® were chosen as excipients to potentially enhance permeability. A solvent system compatible with the active substance was developed, and nanofibers were prepared by electrospinning the polymers and excipients. The morphological characterization of the prepared nanofibers was performed using scanning electron microscopy (SEM), and drug release studies were conducted in a pH 6.8 medium. Based on the obtained results, three different formulations with extended release profiles were designed. Detailed solid-state characterizations, release studies in pH 1.2 and 6.8 media, and cell culture studies were performed on these formulations. The cytotoxicity of the formulations and their anticancer activity using different cancer cell lines were also investigated in cell culture studies. Advanced characterizations of the optimized formulation were conducted. Pharmacokinetic studies were performed with the selected formulation to examine its contribution to oral bioavailability.