Bir GnRH analoğu olan Deslorelin implantının kedilerde reprodüksiyona etkisi
The effects of GnRH analogue Deslorelin implants on reproduction in domestic cats
- Tez No: 224262
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RAGIP KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı deslorelin implantlarının sun'i aydınlatma yapılan bir çevrede erkek kedi varlığında dişi kedilerde östrusları ve çiftleşmeleri güvenli bir şekilde baskılayıp baskılayamayacağını ve deslorelin implantının lokal ve baskılama süreci sonrasında reprodüktif organlar üzerindeki histopatolojik etkilerini bulmaktır. Çalışmada 28 adet dişi kedi ve 3 adet erkek kedi kullanılmıştır. Grup 1'deki kedilere (n=14) 9,5 mg'lık deslorelin implantı (Suprelorin, Peptech Animal Health, Avustralya), Grup 2'deki kedilere (n=7) üç doz halinde -14, 0, +14. günlerde 5 mg megestrol asetat komprime (Derma-Chat, Novartis, France) ve 9,5 mg deslorelin implantı, Grup 3'teki kedilere (n=7) ise plasebo implant uygulanmıştır. Kediler düzenli olarak östrus belirtileri yönünden gözlemlenmiş, östradiol konsantrasyonları fekal numunelerle takip edilmiştir. On sekizinci ayın sonunda kediler tartılarak ovariyohisterektomi operasyonu uygulanmış, elde edilen reprodüktif kanallar tartılarak morfolojik muayeneden geçirilmiştir. Ovaryumlar primordial, primer ve antral follikül ve korpus luteum sayıları, endometrium endometrial bez sayısı ve lümen ve bez epitelyumunun epitelyal karakteristikleri yönünden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find deslorelin implants safely supresses estrous behaviour and matings under artificial fluorescent illumination in queens with a presence of a tomcat and the local and genital tract tissue side effects of deslorelin implants. In this study, 28 domestic queens and 3 tom cats were used. Group 1 (n=14), queens were received a 9.5 mg deslorelin implant (Suprelorin, Peptech Animal Health, Australia), Group 2 (n=7), queens were received a 5 mg megestrol acetate comprime (Derma-Chat, Novartis, France) at -14, 0, +14th days of the study and a 9.5 mg deslorelin implant and Group 3 (n=7) queens were only given a placebo implant. Queens were observed regularly for estrous behaviour and estradiol concentrations were detected by fecal hormone analysis. After eighteen month trial queens were weighed and ovariohysterectomized. Reproductive tracts collected at the surgery firstly weighed then examined grossly. The ovaries were examined for primordial, primary, antral follicles and corpus luteum. The endometrium was evaluated histologically for the endometrial gland number and the luminal and glandular epithelial layer characteristics for epithelial lining.