İlköğretim matematik öğretmen adaylarının etnomatematik temelli matematik öğretimi yansıtıcı düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik program tasarısı
A curriculum design for developing reflective thinking skills in prospective elementary mathematics teachers through ethnomathematics-based mathematics instruction
  1. Tez No: 883029
  2. Yazar: İLKNUR ÖZBEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKAN DENİZ YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı etnomatematik öğretiminde öğretmen adaylarına yansıtıcı düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen program tasarısı için bir çerçeve sunmaktır. Araştırma iki aşamalı gerçekleşmiştir. Araştırmanın gerekçelendirilmesini sağlayabilmek için araştırmanın ilk aşamasında öğretmen adaylarının etnomatematik öğretimine yönelik inançları ve yansıtıcı düşünme gerçekleştirebileceklerine yönelik inançlarını ölçen Etnomatematik Eğitimi Temelli İnanç Ölçeği (EMTİÖ) ve Yansıtıcı Düşünme Gerçekleştirmeye Yönelik İnanç Ölçeği (YDGYİÖ) adlı ölçme araçları geliştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 1.,2.,3. ve 4. sınıf ilköğretim matematik öğretmen adayları oluşturmaktadır. Pilot çalışma ile toplam 405 öğretmen adayından veri toplanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda 10 maddelik tek boyutlu iki ölçme aracı geliştirilmiştir. Ardından çalışmanın ikinci aşamasında program tasarısının özellikleri belirlenmiştir. Konu uzmanları (Matematik eğitim uzmanı ve Eğitim programları ve öğretim uzmanları) ile bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiş ve ilköğretim matematik öğretmen adayları ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmada bulgular etnomatematik öğretimine yönelik inançların yansıtıcı düşünme gerçekleştirmeye yönelik inançları yordayabileceği yönündedir. Uzman görüşleri ve ilköğretim matematik öğretmen adaylarının görüşleri program tasarımının temel özelliklerinin belirlendiği (hedef kitle, eğitim felsefesi, genel hedef, hedef, alt hedefler, öğretim süreci, öğretim içeriği, öğretimin ölçme değerlendirmesi) veri kısmını oluşturmaktadır. Toplanan veriler nitel çalışma ile temalandırılmıştır. Temalar“eğitim felsefesi, öğretmen özellikleri, kültüre duyarlılık, öğretim süreç ve değerlendirmesi”şeklinde oluşturulmuştur. Yapılan araştırmanın sonuçları, araştırmanın ilk aşamasında ilköğretim matematik öğretmen adaylarının belirlenen ölçütler doğrultusunda inanç düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu ancak çok yüksek düzeyde olmadığını göstermektedir. Araştırmanın ikinci aşamasında Eğitim programları ve öğretim, Matematik eğitimi uzmanları tarafından sonuçlar yorumlanmıştır. Öğretmen adaylarının inançlarının geliştirilmesi gerektiği ve bu doğrultuda bir program tasarımının etkili olabileceği belirtilmiştir. Yapılan çalışmaların sonucunda etnomatematik öğretiminde yansıtıcı düşünme gelişimi sağlanabileceği görülmektedir. Bu doğrultuda program tasarısı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide a framework for designing a curriculum that aims to develop pre-service teachers' reflective thinking skills in teaching ethnomathematics. The research was conducted in two phases. In the first stage, EMTO and YDGYIO instruments were developed to measure pre-service teachers' beliefs about ethnomathematics teaching and their beliefs about reflective thinking skills. The sample of the study consisted of Çanakkale Onsekiz Mart University 1st, 2nd, 3rd and 4th grade preservice elementary mathematics teachers. Data were gathered from a total of 405 preservice teachers through a pilot study. In line with the analyses, two 10-item unidimensional measurement tools were developed. Then, in the second stage of the study, the characteristics of the curriculum design were determined. Individual interviews were conducted with subject matter experts (mathematics education experts and curriculum and instruction experts) and a focus group interview was conducted with pre-service elementary mathematics teachers. The findings of the study indicate that reflective thinking and ethnomathematics teaching can predict each other. Expert opinions and pre-service elementary mathematics teachers' opinions constitute the data part in which the basic features of curriculum design (target group, educational philosophy, general goal, objective, sub-objectives, teaching process, teaching content, measurement and evaluation of teaching) are determined. The collected data were thematized through qualitative study. The themes were formed as“philosophy of education, teacher characteristics, cultural sensitivity, teaching process and evaluation”. The results of the study show that in the first stage of the research, the belief levels of prospective elementary mathematics teachers are at a high level in line with the determined criteria, but not at a very high level. In the second stage of the research, the results were interpreted by the experts of curriculum and instruction and mathematics education field. It was stated by field experts that pre-service teachers' beliefs should be developed and a curriculum design in this direction could be effective. As a result of the studies, it is seen that reflective thinking can be developed in ethnomathematics teaching. In this regard, the curriculum design has been developed.