Etnomatematik yaklaşımı ile hazırlanan etkinliklerin gerçekçi matematik eğitimi ilkelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of mathematical activities preparedwith ethnomathematics approach according to realistic mathematics education basic principles
- Tez No: 750284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Etnomatematik, kültürle matematiğin ilişkisini ve matematiksel düşüncelerin farklı kültürlerde nasıl geliştiğini inceleyen araştırma alanlarından biridir. Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) çerçevesinde etnomatematik yaklaşımı kullanılarak yürütülen bu çalışma, İlköğretim Matematik Öğretmen adaylarının etnomatematik yaklaşımıyla ilgili görüşlerini ortaya çıkarmayı ve bu yaklaşımı dikkate alarak hazırladıkları ders içi etkinliklerini GME'nin temel ilkelerine göre değerlendirerek, teorik eğitimde öğrendiklerini uygulamaya nasıl yansıttıklarını görmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bir tasarım ve geliştirme araştırması olarak tasarlanmış olup Tip-1 denilen, yeni bir ürün veya araç geliştirmeyi amaçlayan araştırmalar arasında yer almaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programında Kültür ve Matematik dersini alan kırk yedi 3. sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiş olup toplam 12 haftalık bir süreç içinde tamamlanmıştır. Katılımcılar amaçlı örnekleme metodu yöntemlerinden benzeşik örnekleme ile seçilmişlerdir. Araştırmada 12 haftalık süreç boyunca katılımcıların dersler içi yorumları, tartışmaları, süreç içinde görüşlerinde olan değişimler gözlemlenmiş ve video kaydına alınmıştır. Google Classrroom üzerinden bir sınıf oluşturularak öğrencilerden tasarlaması beklenen etkinliklerin hazırlanma aşamalarında dönütler verilmiş, sonrasında bu çalışmalar doküman incelemesi yapılarak analiz edilmiştir. Uzman görüşü alınarak hazırlanan açık uçlu sorulardan oluşan görüş anketi öğrencilere uygulanmıştır. Toplanan veriler nitel analiz yöntemlerinden biri olan betimsel analiz yaklaşımına göre analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında öğretmen adaylarının kültürün matematik derslerine entegre edilmesini önemli buldukları ve bunu öğrencilerin matematik dersine karşı olumlu tutum geliştirecekleri, öğrenmede kalıcılığın artacağı ve kültürel farkındalık kazandıracağı şeklinde açıkladıkları görülmüştür. Öğretmen adayları; ilişki kurma becerisi, motivasyon, ilgi ve katılım, somutlaştırma ve matematiksel düşünme becerileri ifadelerini sıkça kullanmışlardır. Bunun yanında katılımcıların hazırladıkları yirmi etkinliğin GME'nin temel ilkelerine kısmen ya da tamamen uygun olduğu görülmüştür. Bu etkinliklerin; mimari tasarım ve mühendislik, sanat ve el işleri, spor ve dans, Türk mutfağı ve tarım gibi çeşitli kategorilerde olduğu görülürken mimari tasarım ve mühendislik alanındaki çalışmaların yoğunlukta olduğu ve kültürel eserleri daha çok geometri öğrenme alanıyla ilişkilendirdikleri görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında bu yaklaşımın müfredata dahil edilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ethnomathematics is one of the research areas that examines the relationship between mathematics and culture and examines how mathematical ideas develop in different cultures. This study, which carries out ethnomathematics approach within the framework of the Realistic Mathematics Education (RME), aims to reveal the opinions of pre-service mathematics teachers on the importance of including cultural elements in mathematics lessons and to evaluate mathematical activities they prepared by ethnomathematics approach according to basic principles RME and to see how pre-service teachers put into practice what they learned in the theoretical education and how they acted in this process. The research was designed as a design and development research aimed at developing a new product or tool called Type 1 among design and development researches. The research, in which 47 pre-service mathematics teachers at Yıldız Technical University Faculty of Education participated, was completed in a total of 12 weeks. Participants were selected with homogeneous sampling that one of the purposive sampling methods are. In the study, during the 12-week process, the in-class comments and discussions of the participants, the changes in their views during the process were observed and video-recorded. By creating a class on Google Classroom, students were given feedback during the preparation stages of the mathematical activities expected to design, and then these studies were analyzed by making document analysis. A questionnaire of open-ended questions prepared by taking expert opinion was applied to the students. The data collected in the research were analyzed according to the descriptive analysis approach, which is one of the qualitative analysis methods. The findings of the study have shown that pre-service teachers found it important to integrate culture into mathematics lessons and explained that students would develop a positive attitude towards mathematics lessons, increase learning retention and gain cultural awareness. In addition, twenty activities prepared by the participants were found to be partially or completely in accordance with the basic principles of RME. In these events; as it is seen that there are a lot of various categories such as architectural design and engineering, arts and crafts, sports and dance, Turkish cuisine and agriculture, it is considerably seen that the studies in the field of architectural design and engineering are more intense and they more associate cultural works with the field of learning geometry. In the light of the results obtained from the research, suggestions for the inclusion of this approach in the curriculum were presented.