Konulu Tefsir bağlamında Câsiye Sûresi
Surah al-Jathiya in the Context of Thematic Tafsir
- Tez No: 883054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, içerisinde kişinin dünya ve ahirette saadetini sağlayacak hükümler ve hikmetler ihtiva eden kutsal bir kitaptır. Bu hükümlerin anlaşılabilmesi ve uygulanabilmesi için pek çok Kur'ân ilmine ihtiyaç duyulmaktadır. Tefsir ilmi de bu ilimlerin başında gelmektedir.“Konulu Tefsir Bağlamında Câsiye Sûresi”isimli yüksek lisans çalışmamızın temel amacı, imân eden bir kimsenin hayatının merkezinde olan Allah inancı, Ahlâk ve Ahirete dair meseleleri Câsiye sûresi özelinde açıklamak ve sûrede geçen kırâat farklılıklarını aktarmak suretiyle sûrenin daha doğru anlaşılmasına katkı sağlamaktır. Tez çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tefsir ilminin tanımı, konusu, amacı, tarihi seyri, çeşitleri ve hususen konulu tefsir yöntemi ile ilgili bilgiler işlenmiştir. İkinci bölümde Câsiye sûresinin Arapça metni ve meâli aktarılmış, sûrenin nüzûlü ve Kur'ân'daki tertibine ilişkin bilgiler verilmiştir. Daha sonra sûrenin önceki ve sonraki sûreler ile ilişkisi incelenmiş, havâmim sûreleri içerisindeki yerine değinilmiştir. Sûrede geçen bazı kelimelerin ve sûrenin içerdiği edebî sanatların tahlîli yapılmış, bölümün diğer kısmında ise Câsiye sûresi Allah inancı, Ahlâk ve Ahiret ile ilgili konular çerçevesinde tefsir edilmiş ve sûrede yer alan kırâat farklılıkları ile bu farklılıkların âyetlerin tefsirine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is a sacred book that contains provisions and wisdom that will ensure a person's happiness in this world and the hereafter. Many sciences of the Qur'an are needed to understand and apply these provisions. The science of Tafsir (exegesis) is foremost among these sciences. The main aim of our master's thesis titled“Surah Al-Jathiyah in the Context of Thematic Tafsir”is to explain matters related to faith in Allah, morality, and the Hereafter, which are central to the life of a believer, specifically in the context of Surah Al-Jathiyah, and to contribute to a more accurate understanding of the surah by presenting the different qira'at (readings) found in the surah. Our thesis consists of two sections. In the first section, information about the definition, subject, purpose, historical development, types of Tafsir, and particularly the method of thematic Tafsir is provided. In the second section, the Arabic text and translation of Surah Al-Jathiyah are presented, and information about its revelation and its arrangement in the Qur'an is given. Subsequently, the relationship of the surah with the preceding and following surahs is examined, and its place among the Hawamim surahs is addressed. An analysis of certain words and the literary arts contained in the surah is conducted, and in the other part of the section, Surah Al-Jathiyah is interpreted within the framework of topics related to faith in Allah, morality, and the Hereafter, and the different qira'at and their effects on the interpretation of the verses are examined.